Pozrite si najkrajšie vianočné výklady New Yorku v priebehu rokov

Najkrajšie sviatky roka sa nenávratne blížia. Ak ste mali možnosť tráviť Vianoce v New Yorku, iste viete, že slávnostne vyzdobené výklady nákupných centier sú neoddeliteľnou tradíciou mesta,  pretrvávajúcou desiatky rokov. Ak ste takúto možnosť nemali, radi vám zopár rozprávkových výkladov predstavíme.

Tradícia veľkolepého zdobenia výkladných skiel je staršia, ako sa môže zdať – vznik tejto myšlienky sa datuje od 70. rokov 19. storočia. Dnes už nie je žiadnym prekvapením, že počas Vianoc ľudia stoja aj niekoľko hodín v uliciach New Yorku, aby si pozreli najnovšie rozprávkové dekorácie.

Od detí posielajúcich listy Santa Clausovi až po snehuliaka robiaceho si selfie, výklady obchodných domov sú každý rok prehliadkou kreatívnych nápadov. Počínajúc prvým Black Friday sú vianočné sviatky pre amerických obchodníkov najrušnejším obdobím roka. Preto niet divu, že sa podnikatelia do svojich obchodíkov snažia prilákať čo najviac zákazníkov aj takýmto spôsobom.

Prvý sviatočný výklad, pripomínajúci skôr umenie ako reklamný pútač, predviedla v roku 1870 predajňa Macy´s. Z ich nápadu sa neskôr vyvinula tradícia, ktorou sa inšpirovali aj ďalší obchodníci. Výklady dnes lákajú nielen domácich, ale aj turistov, ktorí pátrajú po originálnych darčekoch z výletu v New Yorku. Tvorcovia umeleckých výkladov čerpajú inšpiráciu predovšetkým z tradícií a vianočnej klasiky, no objavujú sa aj prvky moderného umenia.

Výkladné skrine na Saks Fifth Avenue

Macy´s a jej Fantasy of Christmas z roku 1959

Interaktívny výklad, prostredníctvom ktorého mohli deti posielať svoje listy Santovi – Macy´s

Vianočný výklad Macy´s z roku 2014

Macy´s – 2004

Lord & Taylor´s – 2007

Avantgardné umenie – Bloomingsdale a ich výklad s chobotnicou

„Za uzlík radosti z veľkého jablka!“ – Bloomingsdale 2013

Bloomingsdale inšpirovaný čínskou kultúrou

Talianske Vianoce v New Yorku

Bloomingsdale – geometrickí snehuliaci robiaci si selfie

Zdroj fotografií Buďte prvý