Na toto povolanie potrebujete perfektný orientačný zmysel a dávku odvahy!

Ak chcete byť jedným z nich, len licencia a psychotesty na výbornú nestačia. Musíte vedieť príjemne komunikovať, pracovať s peniazmi, zvládať krízové situácie, a samozrejme šoférovať.

Sú tými, kto vás o polnoci odvezie na železničnú stanicu, cez víkend nad ránom vyzdvihne pred barom a počas sviatku dopraví k rodine. Pracovný týždeň taxikára sa neobmedzuje na pondelok až piatok. Je tu vždy, keď ho potrebujete, doslova na jedno zavolanie. Jeho úloha často zostáva nepovšimnutá, hoci rozhodne nepatrí medzi jednoduché zamestnania. Ak si myslíte, že robiť šoféra v taxislužbe je len o sedení za volantom, vyvedieme vás z omylu.

Ťažké situácie

Vodiči taxíkov sa stretávajú s náročnými zákazníkmi. Nie raz za život, ale možno tak raz za deň. Koncom týždňa sa počet tých „problémových“ zvyšuje na desiatky. S každou takouto situáciou si však taxikár musí vedieť poradiť – slušne, ale zároveň účinne. Neraz si to vyžaduje skutočne veľkú dávku sebazaprenia a hlavne rozvahy. Jeho cieľom je však to, aby boli obe strany spokojné a zákazník sa dostal tam, kam potrebuje.

Zdroj: Kaique Rocha/pexels.com

Dobre naladený

Pozdrav na úvod je pre taxikára zásadou číslo jeden. Tou ďalšou je slušné opýtanie sa a odhadnutie, aký typ človeka práve povezie. Vodič taxíka je majstrom v komunikácii a tvorcom atmosféry vo svojom aute. Musí byť zakaždým prívetivý a pôsobiť príjemne, aby sa pri ňom zákazníci cítili dobre a jeho služby využili aj nabudúce. Je si toho vedomý, preto sa prispôsobuje naladeniu zákazníka – ak chce mlčať, mlčí, no so zhovorčivým človekom sa vie porozprávať takmer o čomkoľvek.

Komunikácia v cudzom jazyku

Ovládanie základov svetového jazyka je v tomto povolaní samozrejmosťou. Medzi vodičmi taxíkov sa však nájdu aj takí, ktorí vedia jazyk na komunikatívnej úrovni či dokonca niekoľko jazykov.

V našom hlavnom meste sa vo svojom rodnom jazyku s taxikármi dohovoria turisti z angloamerických krajín, ale tiež z Nemecka, Ruska, Maďarska či Ukrajiny. Máme to potvrdené najvýraznejšou značkou na trhu, žlto-bielou taxislužbou VB taxi. Vodiči tak dokážu turistom poradiť, navigovať ich, porozumieť ich požiadavkám a, samozrejme, odviezť ich na správne miesto.

Zdroj: Janis Oppliger/unsplash.com

Inteligentný a vzdelaný

Nie všetci taxikári sa takpovediac narodili za volantom. Sú medzi nimi aj takí, ktorí vymenili svoje vyštudované povolanie za štyri kolesá. Pýtate sa na dôvod? Jazdenie a práca s ľuďmi sú vysoko návykové, každý deň sa udeje niečo zaujímavé, a ak ste skutočný ľudomil, viac vám ku šťastiu nechýba.

Podľa informácií spomínanej taxislužby si v ich radoch našli uplatnenie pracovníci v oblasti IT alebo inžinieri. Rovnako aj ďalšia bratislavská firma hovorí, že v ich autách sa môžete stretnúť so vzdelanými a jazykovo znalými šoférmi, s ktorými bude cesta určite zaujímavá.Buďte prvý