Mnohonásobný svetový rekordman Carlos Coste tvárou hodinárskej značky Oris

Carlos Coste se narodil 2. února 1976 ve venezuelském Caracasu. V roce 1996 se začal věnovat nádechovému potápění bez dýchacího přístroje a již v roce 1998 se stal držitelem národního rekordu.

Carlos Coste

Carlos Coste

V říjnu 2003 se stal prvním pokořitelem stometrové hranice ponoru, když se potopil do hloubky stojedna metrů. Tento výkon byl uznán světovým rekordem a zapsán do Guinnessovy knihy světových rekordů.

V roce 2005 slaví Carlos Coste vítězství na mistrovství světa, které vyhrál dalším svým rekordem, ponorem do stopěti metrů. 9. května 2006 následuje další světový rekord, ponor do stočtyřiceti metrů.

1

Tyto i mnohé další sportovní úspěchy vedly až k ocenění Venezuelským národním sportovním institutem řádem José Felix Ribas. V roce 2006 začíná Carlos Coste spolupracovat se švýcarskou hodinářskou značkou Oris a stává se jejím ambasadorem.

4

V roce 2010 se Carlos Coste potopil do stopadesáti metrů a tím vytvořil další světový rekord. Ponor bez dýchacího přístroje se odehrál v podvodním jeskynním systému Cenote Dos Ojos a trval 2 minuty a 30 sekund.

11

V rámci spolupráce hodinářské značky se slavným sportovcem pravidelně vznikají hodinky určené k potápění, které jsou označeny Oris Carlos Coste.

5

Prvním z těchto modelů byly hodinky představené v roce 2006 – Oris Carlos Coste 2000m Mk 1 vodotěsné do dvou tisíc metrů. Pouzdro hodinek je z titanu a má průměr 47 mm a výšku 18,5 mm. Klenuté safírové sklíčko je 6,3 mm silné. Hodinky jsou osazeny strojkem ETA 2836-2 a vznikly v limitované edici dvou tisíc kusů.

7

V roce 2007 vzniká další limitovaná edice Oris Carlos Coste LE Mark II. Hodinky mají průměr 47 mm, výšku 18,5 mm, ale byla snížena hranice vodotěsnosti na 1000 metrů a tím mohlo být použito i slabší sklíčko, které je 4,8 mm silné. Hodinky mají mechanický strojek s automatickým nátahem Chronograph Oris cal.678, který vychází z dobře známého strojku ETA 7750.

9

V roce 2011, jako připomenutí světového rekordu z roku 2010 v jeskyních Cenote Dos Ojos, vzniká limitovaná edice chronografu Oris Carlos Coste Cenote.

15

Hodinky mají titanové pouzdro o průměru 46 mm a výšce 18,2 mm s vodotěsností 500 metrů. Automatický heliový ventil k vyrovnání tlaků je umístěn na boku pouzdra u indexu deváté hodiny. Jednosměrně otočná luneta s keramickou vložkou má indexy s výplní Super-LumiNova®, která za snížené viditelnosti modře září. Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem s automatickým nátahem Oris cal.674, který vychází ze strojku ETA 7750.

12

Na subčíselníku pod indexem dvanácté hodiny nalezneme dva malé trojúhelníčky, které slouží jako připomínka časů dvou rekordů. První z nich je u hodnoty 2 minuty a 30 sekund, to je čas ponoru v jeskyních na poloostrově Yucatan a druhý u hodnoty 7 minut a 30 sekund, což je hodnota světového rekordu ve statickém potápění.

16

Nejnovější v nabídce je čtvrtá generace hodinek Oris Carlos Coste Mark IV s titanovým pouzdrem o průměru 46 mm a výšce 18,1 mm.

19

Pouzdro má manuální heliový ventil u indexu třetí hodiny a korunku u indexu druhé hodiny. Číselník kryje klenuté safírové sklíčko s oboustranným antireflexem. Vodotěsnost hodinek je 500 metrů.

20

Přehledná, jednosměrně otočná potápěčská luneta má keramickou vložku. Hlavní indexy a ručičky jsou v oranžovém provedení a mají vrstvu Super-LumiNova®. Podle testů prováděných ve velkých hloubkách a za snížené viditelnosti je právě oranžová barva nejlépe vidět.

21

Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem s automatickým nátahem Oris Calibre 743, který vychází ze základu Sellita SW 220 s rezervou nátahu 38 hodin a frekvencí 28.800 kmitů za hodinu. Na dýnku opět nalezneme znak Carlos Coste s označením limitované edice.

22

Hodinky mají gumový řemen nebo titanový náramek. V případě, že si zákazník zvolí gumový řemen, bude mu velkým bonusem jeho bezpečnostní spona s posuvným prodlužovacím systémem, díky němuž může do určité míry velmi rychle a pohodlně měnit jeho délku.

23
Carlos Coste, světový rekordman v nádechovém potápění, prokazuje praktickou použitelnost potápěčských hodinek značky Oris každým svým novým excelentním výkonem a je skvělým ambasadorem právě pro tento typ hodinek. Pro něj samotného je nejdůležitějším faktem, že se na ně může při svých výkonech plně spolehnout a my věříme, že tato plodná spolupráce přinese ještě mnoho dalších zajímavých modelů hodinek značky Oris určených k potápění.

24

Zdroj: Runrun.es, Pantalladeportiva.wordpress.com, Friendsoforis.com, Monochrome-watches.com, Timeandwatches.com, Uhrenlounge.de, Watch-bros.com, Watchbandsonline.com

johnjoh@seznam.czBuďte prvý