Ministerstvo ambicióznym Slovákom zaplatí školné na prestížnych svetových univerzitách

Mnohí mladí ľudia túžia po štúdiu na kvalitných zahraničných univerzitách, no takéto vzdelanie si väčšinou nemôžu dovoliť. Stojí to totiž nemalé peniaze a získať plné štipendium sa podarí len málokomu. Ministerstvo školstva však prichádza s riešením – rozhodlo sa financovať ambicióznym Slovákom štúdium na prestížnych univerzitách v zahraničí.

Pre študentov, ktorí chcú získať kvalitné vzdelanie a nechcú sa zadĺžiť už v mladom veku, sa objavila skvelá príležitosť. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky totiž zverejnilo lákavú ponuku. Rozhodlo sa poskytnúť mladým ľuďom Štipendium Martina Filka, pomenované na počesť zosnulého slovenského ekonóma. Jeho prostredníctvom ministerstvo vybraným študentom zafinacuje maximálne dva roky štúdia – a to vrátane životných nákladov, cestovného, či výdavkov na študijné pomôcky. Pre akademický rok 2018/2019 ministerstvo na projekt vyčlenilo 173-tisíc eur.

Získať toto štipendium môžu všetci tí, ktorí v zahraničí už študujú, sú na štúdium prijatí alebo sa oň len uchádzajú. Žiadosť je stále možné podať do 26. apríla, viac informácií tu. Počet študentov, ktorí získajú finančnú podporu, však závisí od finančnej náročnosti študijných programov a rôznych ďalších nákladov. Vysoké školy musia byť umiestnené v medzinárodnom rebríčku hodnotenia univerzít Shanghai Academic Ranking of World Universities 2017 alebo v rebríčku RePEc.

Ministerstvo má jednu dôležitú podmienku

Štát má však jednu dôležitú podmienku, ktorú je nutné splniť, aby študent toto štipendium získal. Študentov zaväzuje k tomu, aby sa po ukončení vzdelávania zamestnali na tri roky v slovenskej štátnej správe. Cieľom projektu je totiž nielen podporiť Slovákov v kvalitnom vzdelávaní, ale využiť aj ich získané poznatky pre zlepšenie fungovania nášho systému. „Tým, že cieľom Štipendia Martina Filka je posilňovanie analytických kapacít štátnej správy, uprednostňuje sa podpora štúdia v nasledujúcich oblastiach: ekonómia, matematika, štatistika a verejná politika,“ uvádza oficiálna výzva ministerstva. V roku 2018 sa bude uskutočňovať výber na 18 pozícií v štátnej správe, napríklad na pracoviskách, ako sú Inštitút finančnej politiky, Útvar hodnoty za peniaze, Centrum pre hospodárske otázky a Inštitút sociálnej politiky.

Mnoho Slovákov odchádza zo svojej rodnej krajiny nielen za prácou, ale aj za štúdiom. Následkom toho Slovensko prichádza o množstvo šikovných a inteligentných ľudí. Preto je prirodzené, že sa ich štát snaží podporiť a prilákať napríklad aj takýmto spôsobom. Koniec koncov, množstvo mladých Slovákov môže prostredníctvom tohto projektu získať kvalitné vzdelanie a prispieť tak k rozvoju svojej vlastnej krajiny.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý