Milujete knihy? Našli sme najstaršiu bezplatnú knižnicu!

Je ňou práve knižnica Chetham v meste Manchester, vo Veľkej Británii. Najstaršiu verejnú bezplatnú knižnicu v anglicky rozprávajúcich krajinách založil v roku 1653 Humphrey Chetham a od vtedy je v prevádzke.

Budova už v stredoveku

Spomínaná knižnica disponuje rušnou minulosťou. Najprv začala ako pansky dom v centre stredovekého mesta Manchester, postavený na vysokom pieskovcovom útese, kde sa stretávali rieky. V roku 1421 sa Lordovi z Manoru Thomasovi de la Warri podarilo získať licenciu od Henryho V. a premenil svoj farský kostol na kolektívnu základňu.  Následne daroval zámok na využitie pre nové vysokoškolské ubytovanie.

Významní čitatelia

Od roku 1515 do roku 1518 Manchester Free Grammar School for Boys Lancashire bola škola postavená tak, aby bola medzi univerzitnými budovami a kostolom. V občianskej vojne, to bolo používané ako zbrojnica a väznica. Následne v roku 1653 bola stavba zakúpená s rodinou Chethamovcov. Karl Marx a Friedrich Engels sa často stretávali a sedávali v knižnici.

Bezplatný vstup do knižnice Chetham pre každého

Knižnica disponuje 60 000 knihami vydanými pred rokom 1851 a viac ako 100 000 knihami celkom. Na knižných regáloch existujú zbierky z tlačených rukopisov zo 16. a 17. storočia. Majú periodiká, časopisy, rukopisy, knihy o miestnej histórii a sústredené útoky, ktoré sú vytlačené len na jednej strane, rovnako ako plagát.

V súčasnosti je knižnica hodnotená ako múzeum a je držiteľom akreditácie umení Anglickej rady. Knižnica má položky významné celoštátneho dôrazu. Prevádzkuje ju nezávislá charitatívna organizácia a pre návštevníkov a čitateľov je otvorená bezplatne od pondelku do piatku.

Zdroj fotografií

Milujem cestovanie, dobrodružstvo, spoznávanie nových ľudí a ich kultúru. Snažím sa písať o výnimočných miestach a exkluzívnej prírode. Cestovanie je pre mňa ten najlepší spôsob ako získať inšpiráciu, oddych, ale aj lepšie spoznať seba, iných ľudí a svet. A najradšej by som to dopriala každému....aspoň prostredníctvom článkov.Buďte prvý