Mercedes-AMG GLE 63 Coupé 4MATIC: Nová interpretácia výkonu

V roku 1999 Mercedes uviedol svoje prvé, veľmi výkonné SUV ML 55 AMG a týmto modelom založil úplne nový segment. Jeho terajší nástupca v podobe modelu GLE 63 Coupé je jedným z najväčších prekvapení tohto roka. Mercedes-AMG GLE 63 Coupé je vzrušujúce, štvordverové kupé, ktoré spĺňa najvyššie štandardy triedy SUV, pokiaľ ide o výkon, dizajn a pohodlie.

Prvý pohľad na automobil odhaľuje, že ide o extravagantné štvordverové kupé, hrdo stojace na svojich veľkých kolesách. Reaguje na úspech kontroverzného SUV BMW X6. Pri pohľade spredu zaujme dizajnom kapoty s dvoma dynamickými otvormi na nasávanie vzduchu a novou mriežkou chladiča. Štandardom sú LED svetlomety a čierne podbehy kolies, ktoré na seba nadväzujú po bokoch. Ešte výraznejší vzhľad sa dá docieliť voliteľnými bočnými hliníkovými stúpačkami s protišmykovou ochranou.

Extravagantný vzhľad je umocnený impozantnými 10-lúčovými kolesami s veľkosťou 53,3 cm (21 palcov) z ľahkých zliatin. Na zadná časti vozidla sú umiestnené úzke koncové svetlá s vyvýšeným chrómovým znakom v tvare hviezdy. Mercedes-AMG posilňuje vizuálnu dynamiku niektorými špecifickými konštrukčnými prvkami. Spojler na veku batožinového priestoru zlepšuje jazdnú stabilitu pri vysokých rýchlostiach, zatiaľ čo vizuálne bočné výstupy vzduchu v zadnej časti zlepšujú hodnotu cd. V zadnej časti prevláda integrovaný difúzor s dvojitými koncovkami športového výfukového systému. Kolesá z ľahkých zliatin s veľkosťou 55,9 cm (22 palcov) zabezpečujú, že model S pôsobí ešte dynamickejšie. Charakteristickým znakom GLE 63 S Coupé sú aj červené brzdové strmene.

Automobil má vďaka úplne novému odpruženiu perfektné predpoklady pre veľmi dynamickú jazdu. Výkonné SUV kupé prichádza s podvozkom AMG RIDE CONTROL s aktívnym stabilizačným systémom ACTIVE CURVE SYSTEM a systémom Sports Direct-Steer. Pohon všetkých kolies 4MATIC a funkcia DYNAMIC SELECT toto vozidlo odlišujú od konkurencie. Motor je vysoko agilný s charakteristickým zvukom a typickou akceleráciou športového vozidla

Posed je tradične vyvýšený, radenie priame. Aj vďaka tomu je zážitok z jazdy veľmi intenzívny. Funkcia DYNAMIC SELECT prináša po prvýkrát v histórii veľmi široké možnosti jazdnej dynamiky. K dispozícii je až päť rôznych režimov “klzký”, “individuálny”, “komfort”, “šport” a “šport plus”. Konkrétny režim sa dá navoliť prostredníctvom otočného ovládača na stredovej konzole, pričom GLE 63 Coupé ho dokáže aktivovať rýchlosťou blesku.

Značne krátka brzdná dráha a vysoká stabilita: to sú silné stránky výkonného brzdového systému AMG s odvetranými perforovanými brzdovými kotúčmi s rozmermi 390 x 36 mm vpredu a 345 x 26 vzadu.

Pokiaľ ide o pohon, GLE 63 Coupé ponúka dve motorizácie. Silný a mimoriadne silný motor AMG 5,5 l motor V8 biturbo dokáže vyvinúť max. výkon 410 kW (557 k) a krútiaci moment 700 Nm. Model S ponúka dodatočný výkon 430 kW (585 k) a 760 Nm. Rozdiel vo výkone a krútiacom momente dosahuje zvýšením max. plniaceho tlaku. GLE 63 Coupé zrýchľuje z 0 na 100 km / h za 4,3 alebo 4.2 sekundy (model S). Kombinovaná spotreba paliva je 11,9 litra na 100 kilometrov. Nezameniteľný zvukový prejav nových motorov môžu zákazníci zdôrazniť športovým výfukovým systémom Performance, ktorý je k dispozícii pre obe varianty.

Sedemstupňová automatická prevodovka  AMG SPEEDSHIFT PLUS 7G-TRONIC bola taktiež vyrobená na mieru. Bez ohľadu na to, aký režim si zvolíte, zaujme vás svojou veľkou hybnosťou, pružnými reakciami, ako aj hladkými, sotva znateľnými zmenami prevodov. Po stlačení tlačidla „M“ môže vodič v každom jazdnom programe aktivovať manuálnu prevodovku.

Hnací výkon sa rozdeľuje v pomere 40 : 60 medzi prednú a zadnú nápravu, čo vedie k väčšej pružnosti okolo zvislej osi vozidla pre ešte väčšie potešenie z jazdy pri rýchlom prejazde zákrut. Športový podvozok AMG RIDE CONTROL s elektronicky regulovaným tlmením medzi sériovú výbavu. Vodič môže stlačením gombíka v ovládacej jednotke AMG DRIVE UNIT alebo prostredníctvom jazdných AMG DYNAMIC SELECT prispôsobiť charakteristiku tlmičov. K dispozícii sú tri stupne: „komfort“, „šport“ a „šport plus“. Systém ACTIVE CURVE SYSTEM značky Mercedes-Benz zmenšuje nakláňanie vozidla a zabezpečuje optimálny komfort jazdy na ceste, ako aj lepšie napredovanie v teréne.

Mercedes-AMG GLE 63 S Coupé ponúka skutočnú pridanú hodnotu aj vo svojom interiéri. Na prístrojovej doske vyššej triedy dominuje stupnica s jemným delením po celom obvode rýchlomera a otáčkomera. Vysoko kvalitné materiály, nemecká precíznosť a presnosť ako aj luxusný pocit z kvality je typickým znakom AMG. Vďaka špecifickému čalúneniu s dômyselným tvarovaním ponúkajú športové sedadlá vynikajúcu bočnú podporu. Perforovaná koža Nappa a špeciálne čalúnenie s prešívaním vytvárajú exkluzívny vzhľad.

Volant Performance je 3-lúčový so sploštenou spodnou časťou. Je z perforovanej čiernej kože Nappa. Všimnite si strieborné hliníkové ovládače pod volantom, ktoré slúžia na ručné radenie. Prístrojová doska na GLE 63 Coupé je z čiernej umelej kože ARTICO. Čiastočne integrovaný centrálny displej zobrazuje individuálne nastavenia jazdných režimov pomocou animovanej grafiky.

V strednej časti prístrojovej dosky nájdeme dotykovú obrazovku s rôznymi ovládačmi. Medzi dvoma veľkými guľatými ciferníkmi sa nachádza centrálny 11,4 cm (4,4 palcový) multifunkčný displej, ktorý poskytuje vodičovi rôzne informácie. O zábavu sa stará audio systém s meničom pre 20 CD a ôsmimi reproduktormi. Vďaka internetovému komunikačnému modulu možno Mercedes pripojiť k informačným službám v Európe.

Zdroj: media.daimler.com

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý