Maršal Montgomery: Muž, ktorý porazil obávaný Afrikakorps

Britský poľný maršal Bernard Montgomery, ktorý sa narodil 17.11.1887, patril k najvýznamnejším vojvodcom 2. svetovej vojny. Pôvodne neveľmi známy dôstojník získal ostrohy v severnej Afrike, kde sa mu v lete 1942 podarilo odraziť nemecký úrok na Egypt, aby o pár mesiacov na hlavu porazil Afrikakorps pod velením Erwina Rommela.

 “Monty”, ako mu jeho podriadení hovorili, patril aj k vrchným veliteľom invázie do Francúzska v júni 1944. Postavou drobný, ale neprehliadnuteľný dôstojník sa preslávil sebavedomím a tvrdohlavosťou, absolvoval slávnu vojenskú akadémiu v Sandhurste, aj keď ho skoro vylúčili. Počas prvých rokov služby strávil nejaký čas v Indii, v čase vypuknutia 1. svetovej vojny už bol ale naspäť v Európe,  a čoskoro sa dočkal nasadenia vo Francúzsku. Už v októbri 1914 ho ale u Yper vážne zranila guľka nemeckého ostreľovača a trvalo rok a pol, pokým sa vrátil na frontu, ale do akcie už sa nezapojil, ostal pri štábe.

V 20. a 30. rokoch prešiel mnohými funkciami, okrem iného v rokoch 1938 a 1939 potláčal na Blízkom východe arabské povstanie. Na začiatku 2. svetovej vojny patril medzi neznámych dôstojníkov, ale už počas ústupových bojov vo Francúzsku ukázal svoje vojenské nadanie, v dňoch všeobecného rozkladu a paniky šíril okolo seba dôveru a sebavedomie. Aj vďaka tejto povesti na neho padla voľba Winstona Churchilla, keď v Afrike hľadal náhradu za generála Williama Gotta, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí. Po úspechu pri El Alamejne, kde v októbri 1942 obrátil dovtedy  zdanlivo nepremožiteľných Nemcov na útek, sa stal Montgomery jednou zo spojeneckých ikon. Počas invázie do Francúzska ale podliehal D. Eisenhowerovi a medzi oboma slávnymi veliteľmi to občas škrípalo. Rozchádzali sa napríklad v názore na spôsob, ako dobyť Nemecko. Zatiaľ čo Eisenhower presadzoval širokú frontu, Montgomery chcel ráznu operáciu vedúcu k obsadeniu Berlína.

Svoje síce nepresadil, na jeseň 1944 ale mohol pripraviť výsadkovú operáciu Market Garden, ktorá mala Spojencom zabezpečiť holandské prechody cez Rýn. Namiesto toho ale skončila krutými stratami výsadkárov. Montgomery ale akciu, ktorá doplatila okrem iného aj na zlú prácu rozviedky, až do konca života obhajoval. Po vojne získal titul vikomta z Alamejnu, pôsobil ako šéf generálneho štábu alebo zástupca veliteľa NATO v Európe. Z armády odišiel v roku 1958 a zomrel v marci 1976 ako uctievaný hrdina.

Zdroj: adam.cas.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý