Ľudia prestávajú nosiť hotovosť. To neteší hlavne …

S príchodom roku 2018 sa nezadržateľne hlási aj úsvit bezhotovostnej spoločnosti. Vďaka fenoménom akými sú platobné rozhranie Venmo či Seamless, taxislužba Uber a kryptomena bitcoin, je v niektorých kruhoch nosenie peňaženky skoro až trápne.

Napríklad v New Yorku na tento trend doplácajú ľudia, ktorí spoliehajú na príjmy z prepitného. Obeťami tejto bezhotovostnej spoločnosti sú recepční, ľudia obsluhujúci výťahy či manikérky. “Prepitné už nie je to, čo bývalo, pretože ľudia tu už pri sebe nenosia hotovosť ako kedysi,” hovorí Mark, ktorý obsluhuje výťah v luxusnom bytovom komplexe na Manhattane. Pred tromi rokmi si podľa vlastných slov na prepitnom prilepšil 400 dolárov týždenne, tento rok je to štvrtina. Americký finančný ústav U.S. Bank v lete 2017 v jednom z prieskumov medzi svojimi klientmi zistil, že 50 percent Američanov pri sebe nosí hotovosť asi len polovicu času. Iný prieskum ukázal, že hotovostné transakcie sú preferovaným spôsobom platieb iba pre 11 percent Američanov. Kreditné karty zvolilo 40 percent respondentov, debetné 35 percent. Hlavne obyvatelia veľkých miest už nemajú dôvod nosiť hotovosť. Všetko (od taxíku až po desiatu z automatu) sa dá zaplatiť digitálne.

Hlavne pre vrátnika či obsluhu výťahov, teda pre ľudí, ktorí so svojim “zákazníkom” nevstupujú do žiadnej transakcie, predstavuje tento vývoj problém. Napríklad Roger Johnston pracuje ako portier na Manhattane od roku 2004 a za posledných desať rokov mu výnosy z prepitného klesli o 60 percent. Ekonomickú hrozbu ale môže aktuálny trend predstavovať aj pre prevádzkovateľov bežnejších služieb, kde zákazníci čím ďalej tým častejšie používajú platobné karty. “Ale za spracovávanie  prepitného účtujú prevádzkovatelia kariet zvláštne poplatky, takže stále existujú podnik,  kde elektronické prepitné nie je možné nechať,” napísal The New York Times.

Odpoveďou by mohla byť napríklad aplikácia Venmo, ktorá umožňuje platby medzi jednotlivcami s prepojenými bankovými účtami a mobilnými telefónmi. Tá už pomohla jednému mladému kaderníkovi z Manhattanu, ktorému kvôli problému s platobnými kartami klesali príjmy z prepitného, pokým aplikáciu objavil. V posledných rokoch sa objavilo mnoho ďalších platforiem pre digitálne prepitné, ako je Bravo, Tipsta či TipGenie. Žiadna z nich ale nedosahuje také rozšírenie, aby mala na trh významný dopad. “Problém je, že obe strany, teda platiaci aj príjemca platby, musia tu aplikáciu  mať, aby to fungovalo. Je ťažké motivovať obe strany, aby sa zapojili. Zatiaľ nikto neprišiel na to, ako sa s tým problémom vysporiadať,” hovorí profesor managementu z Cornellovej univerzity Michael Lynn.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý