Link & Fly: Pohodlné lietadlo aj vlak v jednom

Znie to ako dielo vynálezcu Q z filmov o Jamesovi Bondovi – lietadlo pristane na dráhe, oddelí krídla, premení sa na vlak a odíde po koľajniciach, aby vás doviezlo na stanicu, ktorá je najbližšie vášho domu.

V skutočnosti je to nový vlajkový projekt francúzskej firmy Akka Technologies pomenovaný Link & Fly. Nový stroj by mal urýchliť pohyb na letisku, zjednodušiť nástup do lietadla a priblížiť ho viac domovom cestujúcich, píše agentúra Bloomberg. “Potom, čo sa autá menia na elektrické a autonómne, budú ďalším veľkým prelomom lietadlá,” povedal generálny riaditeľ Akka Maurice Ricci. Dodal, že o návrh už prejavilo záujem niekoľko potenciálnych zákazníkov z Ázie.

Podľa tohto futuristického konceptu cestujúci nastúpia do akejsi kapsule pripomínajúcej vagón vlaku na stanici niekde blízko svojho domova. Pri ceste na letisko bude skontrolovaná ich totožnosť skenerom sietnice. Na letisku  budú k vagónu pripevnené krídla, aby mohol vzlietnuť. Koncept lietadla Link & Fly sa dá veľkosťou a využitím prirovnať k Airbusu A320. Je určený na krátke vzdialenosti a môže prepraviť 162 cestujúcich. Sedadlá sa dajú odstrániť a priestor modulu môže byť používaný aj ako nákladný. S pripevnenými krídlami má dĺžku 34 metrov, výšku 8 metrov a rozpätie krídiel 49 metrov.

Akka sa nesnaží presvedčiť výrobcov lietadiel o nutnosti postaviť celý jej koncept. Spolieha na sa to, že jej návrh priláka pozornosť a aspoň čiastočne bude časom využiť u komerčných lietadiel. Firma zamestnáva inžinierov, ktorých si môžu záujemcovia najať ako konzultantov pre určité projekty. Firma vyvinula v roku 2008 koncept autonómneho auta a v roku 2014 spolupracovala s Dassault Systems na ponuke služieb výrobcom automobilov. Približne 75 percent ich tržieb pochádza z Francúzka a Nemecka.

 

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý