Land Rover: Z „dočasného“ auta na záchranu firmy sa stala legenda

Klasický Land Rover je počas skoro siedmich dekád výroby prakticky rovnaké auto, aké 30.4. 1948 predstavili na autosalóne v Amsterdame.

Zmenilo sa síce napríklad umiestenie svetlometov a pod kapotou sa vystriedali rôzne benzínové a naftové motory, inak to ale ostáva stále rovnaký hranatý borec, schopný poradiť si aj v tom najťažšom teréne. Zlatá éra modelu síce skončila s príchodom prvých SUV, auto ale malo svojich zákazníkov až do konca výroby v januári 2006.

Vozidlo, ktoré sa inšpirovalo vojenským jeepom, pomohlo na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia tradičnej britskej automobilke Rover prežiť zložité obdobie. Povojnová Británia totiž zápasila  s vysokým zadlžením a firma zameraná skôr na luxusnejšie autá potrebovala rozšíriť výrobný program.

Hlavný konštruktér Maurice Wilks prišiel s nápadom na odolný voz, tak trochu kríženca terénneho auta s traktorom, ktorý by mohli používať napríklad farmári. Inšpirovalo ho k tomu okrem iného slávne americké vojenské auto s pohonom 4×4, ktoré sa po skončení vojny na britských farmách často vyskytovalo, hospodári si ho kupovali z prebytkov. Prototyp vychádzajúci z armádnej klasiky bol výrazne ovplyvnený “traktorovým” poňatím, mal napríklad sedadlo vodiča a volant v strede. Ďalšie vozy zo skúšobnej série, postavené medzi marcom a augustom 1948, už ale dostali klasické riešenie s vodičom sediacim na strane.

Auto, ktoré karosériu z hliníkové zliatiny dostalo nie zo snahy ušetriť hmotnosť, ale kvôli nedostatku ocele v Británii, sa ukázalo byť “ranou do čierneho”. Do konca roku 1948 sa vyrobilo 3000 landroverov, nasledujúci rok to bolo 5000 a v roku 1950 už opustilo výrobnú linku vyše 16.000 áut Okrem domovskej Británie sa Land Rover (meno Defender dostala až začiatkom 90. rokov verzia, predstavená v roku 1983) vyrábal aj v Brazílii, Turecku či Španielsku.

Počas skoro 70 rokov sa Land Rover dočkal mnohých modifikácii, žiadna ale nezmenila jeho charakter – ani typické chyby, ako napríklad slabú odolnosť oceľových častí proti korózii. Najviditeľnejšou zmenou sa stalo premiestnenie predných svetiel, spočiatku posadených v strede prednej masky, do blatníkov, ktorou továreň koncom 60. rokov reagovala na nové predpisy. Počas rokov sa menili napríklad motory alebo interiér, ten sa ale nikdy nestal dosť pohodlným.

Auto viac ako komfortom vynikalo terénnymi schopnosťami, ktoré uplatnilo vo všetkých vyrábaných verziách. Existovalo ich nepreberné množstvo, ktoré sa odlišovali dĺžkou, počtom dverí alebo typom strechy; vyrábali sa aj ako ľahké nákladiaky alebo hasičské verzie. Veľkými odberateľmi landroverov sa stali aj armády. Z auta, ktoré malo iba na pár rokov zachrániť automobilku Rover, sa tak právom stala legenda, ktorá má stále svojich verných fanúšikov.

Od 90. rokov však s postupným rastom obľuby vozidiel SUV záujem zákazníkov o jednoduché auto s oceľovým nosným rámom a hliníkovou karosériou znižoval a ročne ich z továrne v anglickom Solihulle vychádzalo iba okolo 15.000.

Okrem klesajúceho odbytu hrali proti nemu aj sprísňujúce sa emisné a bezpečnostné normy. Emisie síce mohla vyriešiť inštalácia iného motoru namiesto obstarožného naftového štvorvalca z Fordu Transit, investície do zlepšenia bezpečnosti by sa ale už neoplatili. Správy o ukončení výroby Defenderu ale vyvolali novú vlnu záujmu, a tak v poslednom roku produkcie našlo zákazníkov vyše 22.000 kusov. Počas 68 rokov sa ich vyrobilo 2,016.933, posledným sa stal svetlozelený krátky voz s plátenou strechou, pripomínajúci auta zo začiatkov produkcie.

Klasické landrovery ale haly v Solihulle opúšťajú aj po oficiálnom konci výroby, firma totiž v pôvodnej továrni otvorila linku zameranú na renováciu historických modelov. Okrem toho automobilka vyrába celú radu veľmi úspešných vozov kategórie SUV. Okrem Range Roveru, ktorého prvá generácia prišla na trh už v roku 1970 a súčasne štvrtá sa vyrába od roku 2012, vznikajú aj jeho odvodené verzie Evoque, Velar a Sport. Popri tom firma, ktorú už desať rokov ovláda indický koncern Tata, vyrába aj menšie Discovery a Discovery Sport. A priaznivci značky stále čakajú na nástupcu Defenderu, ktorý by sa mal dostať do výroby v roku 2019.

 

Zdroj: iStockphoto

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý