Láka vás predstava vlastnej luxusnej ponorky? Pripravte si 2 miliardy dolárov!

Pre tých, ktorých už začínajú nudiť multimiliónové megajachty, súkromné vrtuľníky či jacuzzi so špeciálnymi senzormi, prichádza na trh viac ako 280 metrov dlhá podmorská ponorka M7. Tento pedantne vykonštruovaný podvodný kolos prináša rakúska spoločnosť Migaloo Private Submersible Yachts. Cenová relácia ponorky sa bude pohybovať okolo dvoch miliárd dolárov.

M7 nie je len hocijakou neestetickou ponorkou, ako ich poznáme z filmov. Poskytuje pristávací priestor pre súkromný vrtuľník, nachádza sa na nej bazén, VIP apartmány a množstvo poschodí s rozličnými možnosťami trávenia voľného času – kino, wellnes aj bary. Dizajn ponorky je inšpirovaný plavidlom amerického námorníctva Zumwalt – class destroyers. Motory M7 nie sú poháňané nukleárnou energiou, ale dieselovo-elektricky.

Na rozdiel od luxusných jácht, ktoré sprostredkujú len príjemné „pohupovanie“ na morskej hladine, M7 sa dokáže ponoriť do hĺbky až 457 metrov pod hladinou. V hlbinách sa dokáže pohybovať rýchlosťou 20 námorných uzlov.

Luxusná ponorka bude najdrahším súkromným objektom

Predstava plavenia sa podmorským svetom je určite lákavá, no prináša so sebou aj určitú cenu. Samozrejme, dá sa očakávať, že súkromné ponorky sú fenomenálne drahé. Ponorka ešte síce nemá stanovenú presnú predajnú cenu, no rakúska spoločnosť zatiaľ predpokladá hodnotu 2,3 miliardy dolárov. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Migaloo tak pôjde o najdrahší objekt v súkromných rukách na svete.

Pre porovnanie – súkromná ponorka Phoenix 1 000, pripravovaná americkou spoločnosťou U.S. Submarines bude mať približnú cenu 90 miliónov dolárov. Jej dĺžka má byť 64 metrov a bude sa môcť ponoriť do hĺbky 300 metrov. Výroba Phoenix 1 000 je však ešte vo hviezdach – existuje zatiaľ len vo výrobných plánoch.

Nevyhnutnosťou pri vlastníctve súkromnej ponorky je samozrejme potreba pilota, presnejšie celej posádky. Je teda dôležité nájsť alebo vytrénovať si posádku, aby ste sa mohli venovať radovánkam na vašej súkromnej ponorke. Akonáhle máte vytrénovaný štáb, môžete so svojim plavidlom cestovať kamkoľvek na svete. V tejto oblasti pre civilistov neexistujú žiadne obmedzenia. Neznamená to však, že ponorku neskontrolujú pobrežné stráže.

Aj vás láka predstava pozerania celovečerného filmu pod vodou vo vlastnom kine? 🙂

Zdroj fotografiíBuďte prvý