Ktorí muži sú menej ohrození rakovinou prostaty?

Onkológovia z celého sveta tvrdia, že pravidelná a veľmi častá masturbácia znižuje riziko rakoviny prostaty. Muži onanujúci po štyridsiatke denne sú ohrození zhubným nádorom prostaty o tretinu menej.

Vedci z Oxfordu ale prišli s tým, že partnerský sex riziko zvyšuje. U panicov stredného veku je totiž riziko rakoviny prostaty o 47 percent nižšie. Podľa onkológov z Oxfordskej univerzity rakovinou prostaty ochorie jeden z ôsmich britských mužov, ktorí stratili panictvo a sú pohlavne aktívni, ale iba každý šestnásty panic vo veku 40 až 69 rokov.

Autori ale neskúmali, čo môže byť príčinou tohto vzťahu. Teda prečo panici ochorejú rakovinou prostaty menej často. Pravdepodobne v tom hrajú úlohu infekcie, ktorým musia čeliť súložiaci muži, a je tiež možné, že panici sa vyhli v živote sexu preto, že majú zníženú hladinu testosterónu, ktorý riziko rakoviny tiež zvyšuje.

Vedci z Harvardovej univerzity tvrdia, že riziko rakoviny prostaty výrazne znižujú šport a masturbácia. Okrem intenzívneho pravidelného cvičenia pánom teda prospieva pravidelná pohlavná aktivita. Muži by podľa harvardskej štúdie mali vykonávať sexuálne aktivity končiace orgazmom a ejakuláciou aspoň päťkrát týždenne. Po päťdesiatke trpia rakovinou prostaty o polovicu menej ako tí muži, ktorí si užívajú sexuálne radovánky raz týždenne alebo ešte zriedkavejšie.

Zdroj: adam.cas.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý