Ktoré mestá sú najlepšie pre život? Rebríček pre rok 2017 už po ôsmykrát vedie Viedeň

Spoločnosť Mercer každoročne vytvára zoznam najlepších miest sveta z hľadiska kvality života. Tohtoročný rebríček, už 19 v poradí, vedie obľúbená rakúska metropola Viedeň. V top desiatke nesmeli chýbať ani viaceré švajčiarske mestá.

O umiestnení svetových miest v rebríčku rozhodovali viaceré faktory, ktoré zahŕňajú ekonomiku krajiny, politické podmienky, infraštruktúru, verejnú dopravu, starostlivosť o zdravie, rekreáciu a turizmus, bývanie a mnoho iného. Aby sa mesto či metropola mohla umiestniť v rebríčku, všetky tieto faktory museli byť v rovnováhe.

Pozrite si rebríček 10 miest, ktoré ponúkajú ideálne podmienky pre život.

10. Bazilej

Švajčiarsky Bazilej síce nepatrí medzi najväčšie mestá krajiny, no na malom priestore ponúka veľké množstvo kultúry. Nachádza sa tu množstvo historických pamätihodností a taktiež sa pýši pôsobivou modernou architektúrou. Mesto leží na rieke Rýn a je obklopené výhľadmi na hory smerujúce k Francúzsku i Nemecku. Bazilej je tretím najväčším mestom z hľadiska počtu obyvateľov a jeho mestské časti zasahujú až za hranice Francúzska a Nemecka.

9. Kodaň

Dánske hlavné mesto v súčasnosti patrí medzi najrýchlejšie rozvíjajúce sa metropoly. Podobne ako Bazilej, aj Kodaň sa oplatí navštíviť kvôli mnohým kultúrnym pamiatkam. Patria medzi ne najmä historické zámky a svetoznáme záhrady. Mesto je vo svete známe aj vďaka svojej neopakovateľnej kuchyni – 16 z kodanských reštaurácií získalo významné ocenenie Michelinskej hviezdy.

8. Ženeva

Každý rok ženevským letiskom prejdú tisícky turistov, ktorí túžia po dobrej lyžovačke vo švajčiarskych Alpách. Koniec koncov, turizmus a nádherná príroda sú dominantami tohto obľúbeného švajčiarskeho mesta. Okrem toho Ženeva má bohatú minulosť plnú revolúcií a náboženských nepokojov, o ktorých vám porozprávajú fascinujúce múzeá a monumentálne pamätníky.

7. Frankfurt

Nemecký Frankfurt vďaka svojim početným mrakodrapom vo svete získal prezývku „Mainhattan“, čo svedčí o prosperite mesta. Frankfurt je považovaný za „kompaktné“ mesto, pretože po jeho peších zónach sa môžete dostať kamkoľvek chcete, aj bez akéhokoľvek dopravného prostriedku.

6. Düsseldorf

Dominantou jedného z najväčších miest Nemecka, Düsseldorfu, je predovšetkým umenie. Nachádza sa tu viac ako 100 galérií a 26 múzeí, operný dom a mnohé stavby modernej architektúry, čo z neho činí „mesto umenia“. Okrem estetického zážitku ho preslávil aj zážitok pivný – načapujú vám tu totiž najlepšie pivo, aké ste kedy pili. V meste je takmer všetko „na dosah ruky“ a k väčšine hlavných atrakcií je možné dostať sa peši alebo na bicykli.

Dusseldorf

5. Vancouver

Čo sa týka každoročných hodnotení najlepších miest pre život, Vancouver sa zakaždým umiestni v prvej päťke. V nedávnej ankete Telegraph Travel Awards sa Vancouver umiestnil na druhom mieste. Ako je možné, že toto pobrežné mesto získa vždy tak vysoké hodnotenie? Je to predovšetkým vďaka príjemnému podnebiu, neďalekým horám ako stvoreným na lyžovanie, a zaujímavej kultúre, ktoré pôsobia ako magnet na turistov.

4. Mníchov

Mníchov je so svojimi majetnými obyvateľmi považovaný za najsofistikovanejšie a najorganizovanejšie mesto Nemecka. Tento prívlastok sa načas zmení, keď v jeseni počas Oktoberfestu do mesta zavítajú vlny turistov. Mníchov však nie je len mestom zábavy, klobások a piva, ale taktiež romantiky, luxusu a vášne.

3. Auckland

Novozélandský Auckland je síce obrovské rušné mesto, no z jeho prístavu sa za 30 minút môžete ocitnúť na jednom z blízkych pokojných ostrovov. Ide o tretie najväčšie mesto krajiny a jeho okolie obyvateľom umožňuje vychutnávať si divokú prírodu Nového Zélandu.

2. Zürich

Najväčšie švajčiarske mesto sa pýši mnohými silnými stránkami – elegantné podniky a reštaurácie, umenie, živé bary a početné kaviarne. Chýbať nesmie krásne prostredie – mesto rozdeľuje rieka Limmat, prameniaca v zürišskom jazere, pričom scenériu dopĺňajú vrchy so snehovou čiapočkou. Nie je žiadnym prekvapením, že tam nájdete čisté ulice a električky chodiace načas.

1. Viedeň

Viedeň si už osem rokov drží prvenstvo v rebríčku najlepších miest pre život. Nezáleží, koľkokrát ste rakúsku metropolu navštívili – vždy tam je čo objavovať. Mesto ponúka nekonečný rad aktivít a pamiatok, ktoré stoja za pozretie. Čo sa týka kultúry, histórie a hudby, ide o najbohatšie mesto na svete.

Zdroj titulnej fotografie

Zdroj fotografie v článkuBuďte prvý