V Saudskej Arábii vzniklo svetové centrum kultúry s netradičnou architektúrou

Majestátne svetové centrum kultúry – The King Abdulaziz Center for World Culture – je po desiatich rokoch výstavby kompletné. Za netradičným dizajnom budovy stojí nórska architektonická spoločnosť  Snøhetta, ktorá už vytvorila množstvo svetoznámych stavieb.

Kultúrne centrum v Saudskej Arábii sa svojím netradičným dizajnom radí k významným architektonickým pamiatkam. Spoločnosť Snøhetta v roku 2007 vyhrala projekt pre výstavbu King Abdulaziz Center for World Culture (Centrum pre svetovú kultúru kráľa Saudskej Arábie) a o rok nato začala so samotnou konštrukciou. Po desiatich rokoch sa výnimočná budova v meste Dhahran dočkala svojho otvorenia.

Dizajn komplexu pracuje s konštrukciou pripomínajúcou obrovské naskladané balvany, podobne ako Stonehenge. Nosným prvkom je kameň v strede, okolo ktorého sa zoskupujú ďalšie elementy. Vonkajší dizajn stavby je náročky odhalený, pričom odhaľuje masívne potrubie nerezovej ocele. Nerezové rúry kopírujú kontúry stien, okien a vchodov a nepreniknuteľná fasáda pod sebou ukrýva kovovú konštrukciou budovy.

Kovový kolos bude centrom kultúry krajiny

Výstavbu budovy schválila Saudi Aramco Oil Company, pričom sa jej realizáciou snažila sprostredkovať kultúru i vzdelanie v krajine, a to najmä v spolupráci s kráľovstvom Saudskej Arábie. Komplex má slúžiť na rad rôznych aktivít – či už v ňom budú prebiehať výskumy v laboratóriách s inkubátormi, symfonické koncerty, muzikály, prednášky, konferencie a mnoho iného. S auditóriom pre 900 návštevníkov, múzeom, historickým archívom a obrovskou knižnicou s 200 000 knižnými titulmi sa kolos má stať destináciou pre globálne spoločenské podujatia. Vo veľkej výstavnej sieni budú mať svoje miesto mnohé cestovateľské exhibície. Majitelia komplexu tu chcú hostiť nielen opery a klasické koncerty, ale aj významné konferencie a politické príhovory.

Múzeum

Za originalitu architektonickej pamiatky Saudská Arábia vďačí už spomínanej spoločnosti Snøhetta. Táto dizajnérska spoločnosť v súčasnosti pracuje aj na netradičnom hoteli v korunách stromov vo švédskom Laplande, či na šachovnicovej veži pre banku v Libanone. Nórska spoločnosť získala svoje prvé ocenenie už v roku 1989 – za Alexandrijskú knižnicu v Egypte. Ďalšou významnou budovou jej produkcie je Norwegian National Opera and Ballet, vďaka ktorej Snøhetta zvíťazila na viacerých festivaloch architektúry.

Zdroj fotografiíBuďte prvý