Je hypersexualita skutočný problém, alebo len dobrá výhovorka?

Jessie* má 30 rokov, pracuje na plný úväzok a má to, čo označuje za “šťastné manželstvo”. Ale potajomky často rozposiela odkazy, v ktorých hľadá partnera na nezáväzný sex, trikrát denne masturbuje a nie je schopná z myšlienok vypudiť sexuálne fantázie o náhodných horúcich stretnutiach.

Táto absolventka vysokej školy je presvedčená, že je od 14 rokov závislá od sexu.

A kvôli neviazanému sexuálnemu správaniu dokonca manžela nakazila pohlavnou chorobou. “Púšťam sa do vysoko rizikového sexuálneho správania, ktoré mám problém udržať pod kontrolou,” citoval ju server New.com.au. Jej žiadostivosť je stála a má vážny dopad ako na jej pohodu, tak na vzťahy s rodinou, priateľmi, súčasnými a predchádzajúcimi partnermi. “Následkom toho sa veľmi často hanbím, ale nemôžem svoje činy ovládať,” priznala.

Táto mladá žena, ktorej bola diagnostikovaná úzkosť a užíva antidepresíva, tvrdí, že “skutočne nemá tušenie”, čo by s tým mala či mohla robiť. Vedci sú stále nejednotní v názore na to, či je sexuálna závislosť skutočne klinickou poruchou – a pokiaľ áno, ako sa dá presne diagnostikovať a liečiť.

Závislosťou na sexe sa oháňajú neverné celebrity a dokonca aj niektorí z tých, ktorí sú obvinení zo sexuálneho obťažovania. A tak sa niet čo čudovať, že panujú pochybnosti ohľadom vierohodnosti tohto stavu. Študovať túto oblasť je veľmi ťažké kvôli problémom s monitorovaním vzrušenia mozgu počas typického dňa. Ale podľa Michaela Waltona, vedca Novoanglickej univerzity v austrálskom Novom Južnom Walese, môže skutočne “existovať malá skupina ľudí závislých na sexe”.

Psychológovia odhadujú, že skutočnou hypersexuálnou poruchou môže trpieť tri až šesť percent populácie. U iných ľudí môžu zohrávať úlohu oveľa zložitejšie faktory.

Keď mal Jordan* 15 rokov, zažíval vyvrcholenie päťdesiatkrát denne! To môže znieť ako sen každého teenagera, ale pre tohto mladíka išlo o stresujúce a rozptyľujúce nutkanie, kvôli ktorému bol v depresiách, cítil sa previnilo a zaostával v škole. Dnes ako 19 ročný študent, ktorý užíva lieky na vážnu klinickú depresiu, je presvedčený, že je závislý na sexe od trinástich rokov. Jeho problém vyvrcholil o dva roky neskôr, kedy každý týždeň trávil 14 hodín sledovaním porna a masturbovaním. “Porno je ako kokaín,” hovorí. “Som závislý a nemôžem prestať.” Dr. Walton počas rokov, kedy sa tomuto problému venuje, skúmal viac ako 1500 ľudí. Na základe svojich zistení uvádza, že nepochybne existujú ľudia, ktorí majú problém kontrolovať svoje sexuálne správanie, čo im spôsobuje značné emočné vypätie. Preto si myslí, že podstata závislosti na sexe nespočíva v tom, aké množstvo sexuálnej aktivity ľudia vykonávajú, ale v tom, či im ich nutkanie spôsobuje úzkosť.

Hypersexualita bola identifikovaná ako symptóm hraničnej poruchy osobnosti, bipolárnych porúch, neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba, užívanie drog alebo alkoholu, a v niektorých  prípadoch aj ako vedľajší účinok niektorých liekov na predpis. Približne 80 percent tých, ktorí o sebe sami tvrdia, že sú závislí na sexe, sú muži. Mnohí trpia nízkym sebavedomím alebo uvádzajú, že boli ako deti zneužívaní. Podľa Waltona je potreba nájsť a zhodnúť sa na diagnostike tohto problému, ktorá nebude pejoratívna ani odsudzujúca. Spolu s ďalšími vedcami zaoberajúcimi sa týmto problémom dodáva, že je načase, aby bola hypersexualita uznaná prinajmenšom ako “psychosexuálny behaviorálny problém”.

(mená označené hviezdičkou boli redakčne zmenené – pozn. News.com.au)

Zdroj: adam.cas.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý