Jazdíte na dlhé trasy? Mali by ste myslieť na svoje zdravie

Či už cestujete niekoľko kilometrov do práce, alebo chodievate pravidelne na výlety, bez auta si dnes už nevieme predstaviť ani jeden deň. Takmer každá rodina má doma minimálne jedno auto, o čom svedčí aj to, že takmer každý člen rodiny je mobilný, čiže sa môže dostať kam len chce a kedykoľvek chce.

Dlhé trasy sú však pre organizmus náročné. Vedeli ste však, že keď cestujete na veľké diaľky, mali by ste myslieť aj na svoje zdravie?

Ťažký vzduch

Ťažký vydýchaný vzduch v aute dokážete ľahko vyvetrať, poprípade pustíte klimatizáciu. Mnohí Slováci si ale dávajú radšej namontovať kvalitné deflektory, ktoré zabezpečujú prirodzenú cirkuláciu vzduchu. Sú to takzvané protiprievanové lišty, ktoré dodajú autu športovejší vzhľad. Namontovať ich dokážete ľahko. Stačí si len prečítať návod a tesne pred vycestovaním ich namontovať. Nedovoľte, aby ste mali v aute ťažký vzduch. Boli by ste unavení, zívalo by sa vám a čo je horšie, riskovali by ste mikrospánok.

Pravidelné prestávky

Robievajte si pravidelné prestávky. Vaša chrbtica, ale aj nohy si potrebujú oddýchnuť. Okrem toho určite budete potrebovať ísť aj na toaletu. Zastavujte vždy na vyznačených odpočívadlách a keď tak, odstavte auto ďalej od cesty, aby vás pri vystupovaní z auta nezachytilo ďalšie auto. Opatrnosti nikdy nie je dosť.

Odporúčame vám trošku sa poprechádzať, zacvičiť s krčnou chrbticou a preventívne ísť na toaletu. Ak náhodou bude daždivo a všade okolo vás bude auto, ešte predtým, ako vstúpite do auta, si podrážky topánok dôkladne poutierajte, aby ste si nezašpinili gumené rohože v aute.

Rozprávajte sa, pustite si hudbu

Dlhé trasy (najmä po diaľnici) sú monotónne. Idete stále rovno a ako šofér držíte len nohu na plyne a regulujete rýchlosť. Aby ste však udržali pozornosť, je priam nevyhnutné, aby s vami ostatní účastníci komunikovali. Ak cestujete sami, púšťajte si hudbu, ale len v takej miere, aby ste nerušili ostatných vodičov na cestách. Určite ste už stretli bláznov, ktorí mali otvorené okná a hudbu na plné pecky. Pri dlhých trasách sa musíte udržať pri plnom vedomí. Ak viete, že cez noc sa nedokážete sústrediť a potrebujete, aby aspoň svietilo verejné osvetlenie, cestujte radšej za svetla. Budete istejší a hlavne neurobíte chybu, ktorá by sa vám mohla stať osudnou.Buďte prvý