Investičné poistenie je vhodné dopredu premyslieť. Môžete veľa získať, ale aj stratiť

Finančná gramotnosť je v súčasnosti na vzostupe kvôli neustále rozvíjajúcemu sa finačnému trhu a lokálnym podmienkam, v ktorých pôsobí. Ak napríklad uvažujete nad investičným poistením, mali by ste byť oboznámení nielen so základným pravidlami, ale rovnako nad tunajšími aktuálnymi možnosťami a výhliadkami do budúcnosti. A až následne spraviť rozhodujúci krok.

Kedysi predstavovalo životné investičné poistenie jeden z najpopulárnejších finančných produktov. Popri tom, že si klient poistil svoj život a zdravie, si aj relatívne veľa nasporil. Doba sa však časom zmenila. Prudkým nárastom ponúk finančných produktov sa sporenie vrámci životného poistenia z rôznych dôvodov dostalo do úzadia.

Človek potrebuje predovšetkým istotu, že ak dôjde k nečakanej situácii, k ohrozeniu jeho života alebo nalomeniu zdravia, bude mu vyplatené, prípadne jeho rodine presne to, čo je uvedené v poistnej zmluve. Preto sa dnes poisťovne postupne sústreďujú  na sféru poistenia. Koniec koncov aj samotní klienti požadujú v prvom rade zaujímavú poistku, ostatné až nakoniec.

Rozumná investícia si vyžaduje dlhší čas

Takpovediac, každý triezvo uvažujúci jedinec vie, že nasporiť sa dá iba v dlhodobejšom časovom horizonte. Iba vtedy má investičný program požadovaný efekt. Minimálna doba, počas ktorej sa oplatí zainvestovať je viac menej známa. Ide o pätnásť dvadsať rokov a viac. Navyše mnoho ľudí si stanoví skutočne nízku sumu poistky v domnení, že sa mu nejakým zázračným spôsobom namnoží, ale takto to naozaj nefunguje.

Nespájajte teda životné a investičné poistenie dohromady, nemusí sa vám to v konečnom účtovaní vyplatiť. Skátka a dobre, ak sa rozhodnete rozmožiť svoje peniaze investovaním, musíte si zvoliť iný finančný produkt. A tých je na súčasnom finančnom poli našťastie viac než dosť.

Poplatky, poplatky a zase len poplatky

Ak už ste sa predsa len rozhodli pre investovanie vrámci životnej poistky, môžete tak spraviť cez  kapitálové životné poistenie (KŽP),  alebo cez modernejší spôsob investičného životného poistenia (IŽP). Vedzte ale, že kapitálové je dnes považované už za poriadny anachronizmus. Vaše peniaze sa ukladajú do dlhopisov, ktoré sú silno naviazané na inflačnú krivku. Pri investičnom poistení si ukladáte vaše peniaze do podielových investičných fondov.

Odporúčame vybrať si v základe taký fondy, v ktorých sa účtujú čo najmenšie poplatky, pretože práve tie vás v konečnom dôsledku oberajú o zaujímavú nasporenú sumu. A nezabúdajte ani na poplatky strhávané samotnou poisťovňou. Tu pomôže stará dobrá kalkulačka.

Sčítané a podčiarknuté, v prvom rade sa treba vhodne poistiť a až následne uvažovať o investovaní. Jednou z možností takejto investície, je napríklad online poistenie od spoločnosti ERGO.

Investícia do vášho zdravia je tou najvýhodnejšou

V prvom rade by si ste sa mali poistiť pre prípad smrti, a to z akejkoľvek príčiny a následne pre prípad smrti ako následok úrazu. Je dôležité si stanoviť poistnú sumu, tak aby dokázali vaši blízki z nej vyžiť pár mesiacov a zároveň z nej sanovať úvery, hypotéky a lízing.

Dôležitým poistením sú tiež dôsledky vyplývajúce z úrazu, a to minimálne na niekoľko rokov dopredu. Podobne, kritické choroby, ktoré vás dokážu vyradiť z plnohodnotného života na veľmi dlhý čas. Odporúčame navýšiť si poistku z tohto dôvodu, aby vás náhodou neprekvapila.

Nemenej dôležité je poistenie proti výpadku v zamestnaní, typická PN-ka, pretože sociálna poisťovňa vám vyplatí len približne polovičku vášho mesačného príjmu. Veľa ľudí si poistnú zmluvu ani neprečíta, pretože je mimoriadne obsiahla, napísaná drobnými písmenami. Tak isto, právnicky formulované pasáže odrádzajú človeka od ich dôkladnejšieho skúmania.

So životným poistením neotáľajte, čím skôr, tým lepšie

Kedy sa je vhodné poistiť? Ideálne je to v podstate hneď od veku, kedy si môžete dovoliť platiť aspoň tých par desiatok eur a až do dôchodkového veku. Niekomu sa to možno zdá zbytočne dlhá doba, no je potrebné si uvedomiť, že práve dlhodobejšia životná poistka je pre klienta výhodná. Jej výška je stráviteľná a za tú dlhú dobu sa nakumuluje dostatočne vysoká suma, ktorá pokryje náklady na liečenie, trvalú invaliditu, alebo sa vyplatí pozostalým, ktorých si určíte.

Lenže vieme ako je to. Pokiaľ je človek mladý a zdravý nepociťuje tlak poistiť sa. Na poslednú chvíľu sa spamätá, ale to už výška poistky vyletí do nepríjemnej výšky. Alebo sa môže stať to, že vás nepoistia kvôli vysokému veku alebo kvôli aktuálnym diagnózam.

Pri uvádzaní vašich údajov a zdravotného stavu  nezavádzajte, predídete tým nepríjemnostiam

Jednoducho, ak chcete dobre zainvestovať vrámci životnej poistky, nastavte si poistku tak ako je to najlepšie možné. Aktívne spolupracujte s vašim poisťovacím agentom, uvádzajte pravdivé údaje, nezamlčujte váš zdravotný stav.

Nič neoklamete a skutočnosť vás dobehne pri šetrení poistnej udalosti. Odmietnu vám plnenie poistnej udalosti, ukrátia ho, alebo v krajnom prípade vám poistku rovno zrušia. Ide o to, aby ste dosiahli to, k čomu sa vaša poisťovňa zaviazala.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý