Hotelová izba, ktorá sa uprace sama? Kodaň má prvý hotel s takouto technológiou

Kodanský hotel Ottilia je jedným z prvých na svete, ktorý využíva samodezinfekčnú technológiu. Personál má tak uľahčené upratovanie a zákazníci získavajú stopercentnú záruku čistoty.

Luxusné hotely po celom svete prichádzajú s čoraz vyššou úrovňou služieb. Prepožičiavanie potrebnej turistickej výstroje, tréner na želanie či izba s vlastným luxusným šatníkom už pre mnohých nie je ničím výnimočným. Súčasnosť však prináša opäť niečo viac. Ak sa rozhodnete pre pobyt v kodanskom hoteli Ottilia, získate izbu, ktorá sa každé ráno sama dezinfikuje bez toho, aby upratovací personál čo i len pohol prstom.

Foto: www.blooomberg.com

Hotel sa spojil s dánskou spoločnosťou ACT.Global, aby získal patent špeciálnej technológie ACT CleanCoat. Dezinfekcia realizovaná touto technológiou je bezzápachová, neviditeľná a aktivuje sa prostredníctvom slnečného svetla. Hlavnou zložkou je napríklad titanium dioxide, nachádzajúci sa aj v opaľovacích krémoch. Podľa testov realizovaných národnými výskumnými organizáciami ako dánsky National Research Centre for the Working Environment, antibakteriálny sprej dokáže zničiť mikróby chrípky, salmonely, plesne aj rôzne ďalšie alergény. Látka pokryje miestnosť neviditeľnou vrstvou, pričom prečistí vzduch. Systém tiež odstráni kontaminanty ako je cigaretový dym a iné zápachy.

Z technológie profitujú aj zákazníci

„Tento systém sme testovali dva roky,“ vysvetlil Karim Nielsen, generálny riaditeľ spoločnosti Brockner Hotels, ktorá je otcovskou spoločnosťou hotela Ottilia. Ako prvý technológiu začal používať blízky hotel Herman K. Dnes sú teda na svete už dva hotely, ktoré využívajú samočistiacu technológiu.

Foto: www.bloomberg.com

„To, čo nás naozaj presvedčilo, bolo uľahčenie života nášho personálu,“ vyjadril sa Nielsen. Chyžné a upratovači tak nemusia používať chemické čistiace prostriedky a dýchať ich výpary. Môžu aj naďalej vysávať izby, chemicky prať posteľnú bielizeň a utierať povrchy a nábytok. CleanCoat za nich urobí zvyšok. Výhody získavajú aj zákazníci: izby sú upratané rýchlejšie bez použitia chemikálií, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie.

Nielsen odhaduje, že zavedenie CleanCoat v každej izbe vychádza približne na 2 500 dolárov. „Technológia je drahá, ale zredukovali sme naše pracovné zaťaženie na 50 %. Veľmi to uľahčuje deň našim zamestnancom a redukuje našu spotrebu vody.“ Ďalším benefitom, ktorý vidí Nielsen, je redukovanie nákladov na údržbu.

Foto: www.bloomberg.com

Hotel Ottilia pozostáva zo 155 izieb obsiahnutých v dvoch budovách, kde pôvodne sídlil pivovar Carlsberg. Stavba je tiež zaujímavá svojou architektúrou – okrúhlymi oknami ozvláštňuje kodanské ulice.

Technológia, s ktorou prichádza tento hotel, je inovatívna a efektívna. Majitelia dúfajú, že sa rozšíri aj do ďalších ubytovacích zariadení v Kodani. Niet pochýb, že aj návštevníci hotela uvítajú čisté a hygienické prostredie, ktoré spríjemní ich pobyt v krajine.

 

 

ZdrojBuďte prvý