Historický pôvod skratiek súvisiacich s mobilným telefónom

Pomaly už niet jediného človeka na Slovensku, ktorý by nevlastnil mobilný telefón. Nie je to výsledok žiadnej módnej vlny. Bez mobilného telefónu nevybavíme dnes už absolútne nič. A tak či chceme, alebo nie sme viac menej prinútení si ho ísť zakúpiť u niektorého mobilného operátora, prípadne si ho objednáme cez internet a doručí nám ho poštovný kuriér priamo do domu.

Málokto si však z toho veľkého množstva užívateľov dokáže uvedomiť, čím všetkým si musel tento výdobytok vedy a techniky prejsť, a že to, čo sa u dnešných mobilov berie ako samozrejmosť, sa v minulosti považovalo za absolútne nedosiahnuteľnú métu. Tak isto, s históriou mobilnej komunikácie sa viažu aj rôzne skratky, ktoré symbolizujú vtedajšiu vyspelosť využívanej technologickej koncepcie.

Na úplnom začiatku, ešte v roku 1908 bol v americkom Kentucky prijatý patent ohľadom bezdrôtového prenosu telefónneho signálu. Nešlo teda o mobilné spojenie v zmysle takom v akom ho používame dnes, ale podstatné bolo, že absentoval metalický kábel ako médium na prenos hlasových frekvencií.

Každý začiatok je zdĺhavý a mimoriadne ťažký

Pokusy bezdrôtového spojenia pokračovali aj počas druhej svetovej vojny a po nej. Odborníci sa snažili vybudovať nejakú základňu, ku ktorej by prislúchalo čo najviac koncových zariadení, teda telefónnych prístrojov. Ťažkosť však spočívala v tom, že na vývoji mobilného signálu sa podieľalo veľa výrobcov a každý z nich mal svoju koncepciu a svoje frekvencie ošetrené patentami.

A tak sa síce dalo telefonovať v rámci nejakého regiónu z prístroja na prístroj, no o ich univerzálnosti nemohlo byť ani reči. Niečo podobné kvárilo aj starý kontinent. Vo Švédsku v polovici šesťdesiatych rokov zostrojili telefóny, z ktorých sa dokonca mohlo volať už aj do verejných sietí, no ich obmedzený dosah a navyše vláčenie so sebou v kufri neúmerné množstvo elektrónkových obvodov spravilo z mobilného spojenia iba dočasnú senzáciu.

Zmenšovanie mobilných telefónov prinieslo revolúciu

Od sedemdesiatych rokov sa vďaka masívnemu rozšíreniu tranzistorových obvodov mobilný telefón zmenšil na prijateľnú mieru, a tak sa už mohlo pristúpiť k zavedeniu prvých celomestských sietí ako na príklad v Japonsku. No a prvý medzinárodný hovor v roku 1979 zavŕšil celé desaťročia trvajúcu snahu o zastihnutie človeka nech sa nachádza kdekoľvek na svete.

V osemdesiatych rokoch sa okrem americkej ANTS (American National Telephone) vybudovali aj v ďalších štátoch ako Fínsku, Dánsku, Nórsku a Švédsku (NMT – Nordic Mobile Telecomunication). Lenže stále zostával naprieč celým mobilným svetom ten jeden jediný problém, a síce spomínané rôzne štandardy a ich nezlučiteľné platformy. A tak sa muselo pristúpiť k zjednoteniu siete.

V Európe bol takýmto priekopníkom GSM (Global System Mobile), nazývaná tiež aj druhou mobilnou generáciou. Tá sa neskôr etablovala aj v Spojených štátoch amerických.

Od telefonovaniu k tvorbe videozáznamov

Mobilné siete a prislúchajúce telefóne prístroje sa vplyvom vedecko technického pokroku rokmi neustále skvalitňovali. Na začiatku deväťdesiatych rokov dostali plne digitálnu podobu a odvtedy hovoríme o tretej generácii mobilného spojenia.

V roku 1991 sa ešte vďaka NMT sieti v bývalom Československu uskutočnil prvý mobilný hovor z Prahy do Bratislavy v rámci politických dianí. V roku 1992 bola poslaná prvá komerčná textová správa (SMS) vo Veľkej Británii so znením „Merry Christmas“. O rok neskôr Phillips predstavil telefónny prístroj s hlasovou voľbou a v roku 1997 pre zmenu Siemens zaviedol celofarebný displej.

Firma Ericsson zase predstavila v roku 2001 funkciu s názvom Bluetooth na prenos dát s dosahom do dvoch metrov. MMS správy, čiže nasnímaný obraz poslaný z jedného telefónu na druhý sa prvýkrát preniesol v roku 2003. Od toho momentu je samozrejmosťou výbavy mobilného telefónu aj kalkulačka, fotoaparát, hry a internet, zápisník, a pod. Rok 2005 bol rokom, kedy sa objavila v našich končinách navigácia známa pod skratkou GPS na báze spojenia so satelitom.

Internetové aplikácie vylepšili mobil k dokonalosti

Od roku 2004 spustili štvrtú generáciu mobilného pripojenia a v súvislosti s ňou sa na trhu objavili mobilné telefóny v podstate také, aké ich poznáme v súčasnosti. Dostali názov Smart-fóny v dôsledku ich mimoriadnych, dovtedy nevídaných schopností. Pokiaľ totiž kedysi používali firmwér, čiže špecifickú technológiu toho ktorého výrobcu, tak postupne sa prešlo na univerzálne použiteľný operačný softwér, typický pre počítačovú techniku.

A tak v malej obdĺžnikovej krabičke s farebným displejom sa dnes ukrýva plnohodnotný počítač, limitovaný snáď iba zložitejším ovládaním. iOS, Symbian, Windows mobile, Android a mnohé iné ďalšie spôsobili doslova revolúciu medzi mobilnými telefónmi. Zrazu ho chcel vlastniť každý, zrazu chcel každý prostredníctvom neho aj menežovať svoj bankový účet, nakupovať, sťahovať tony piesní vo formátoch MP3 a MP4 a využívať mnohé iné ďalšie užitočné funkcie.

Internet v mobile je možné používať od tretej generácie, najskôr prostredníctvom “klasického” mobilného pripojenia a neskôr ďaľšie štandardy ako Wifi a LTE prelomili teda akékoľvek bariéry medzi mobilom a jeho poslednými odporcami. Aj vďaka tým technológiám je pôvodná funkcia mobilu, a síce volanie, dnes na nebývalej úrovni. Postupne sa prechádza od pôvodného „mobilného signálu“, na signál známy pod skratkou VoLTE šíriaci sa cez internetový protokol.

Rovnakou cestou sa dá preniesť aj obraz ViLTE, čiže výsledkom je videohovor špičkových parametrov, ktorý sa bude do budúcnosti stále zlepšovať. Každý hovor, či už ten obyčajný, alebo spojený s obrazom si vyžaduje tú známu SIM kartu, ktorá je k dispozícii u každého poskytovateľa mobilného signálu. Je to v podstate mikročip s jedinečným číslom slúžiacim na identifikáciu volajúceho a volaného účastníka.

A to je zhruba všetko. Zámerne píšeme zhruba, pretože história mobilného spojenia je oveľa bohatšia a košatejšia než článok, ktorý práve máte pred sebou. Avšak jeho rozsah nám dovolil sústrediť sa iba na tie najdôležitejšie míľniky a fakty.

Zdroj titulky: pixabay.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý