História merania času a hmotnosti

Od nepamäti sa ľudia snažili odmerať čas. K najstarším spôsobom merania času patrilo rozdelenie na deň a noc, neskôr aj delenie na ročné obdobia.

Slnečné hodiny

Za najstaršie hodiny môžeme považovať tie slnečné. Prvýkrát sa objavili už v starom Egypte, najstaršie môžu mať až okolo 7000 rokov. Slnečné hodiny môžu slúžiť aj ako kalendár, prípadne určovať zimný a letný slnovrat.

Vďaka mechanickým hodinám už tie slnečné nepotrebujeme. Napriek tomu je dobré si pripomenúť, akí boli naši predkovia vynaliezaví a akú historickú hodnotu také slnečné hodiny majú. Tieto výnimočné zariadenia predsa opisujú pohyby Zeme v Slnečnej sústave.

Mnohé slnečné hodiny sú dokonca opradené legendami a rôznymi tajomstvami. Napríklad taký Stonehenge v Anglicku.

Vodné a presýpacie hodiny

Vodné aj presýpacie hodiny boli založené na rovnakom princípe. Pri presýpacích hodinách sa používal piesok, ktorý sypaním cez zúžené miesto ukazoval čas. Ak boli na hodinách naznačené aj značky, dali sa odčítať dokonca aj menšie časové úseky.

Pri vodných zas voda pretekala cez niekoľko nádob a jej hladina ukazovala čas. Či už vodné, alebo presýpacie, obe si vyžadovali neustálu obsluhu.

Sviečky

Na meranie času sa kedysi používali aj sviečky. Avšak rôzne rozmery sviečok a dĺžka knotov spôsobovali odlišnosti v meraní. Čas sa podľa sviečky zisťoval podľa toho, koľko vosku zhorelo. Keďže sa aj samotné horenie dalo ovplyvniť, sviečka sa tak používala na meranie času len zriedka.

Stopky

Najviac využívané pri pretekoch. Hodinky, ktoré sa spustia stlačením tlačidla a ďalším stlačením sa zastavia. Jednoduché a efektívne. Dnes si časovač so stopkami nájde svoje miesto aj v kuchyni.

Kyvadlové hodiny

Tieto zaujímavé hodiny merajú čas na princípe lanka, ktoré poháňa ozubené koliesko vďaka závažiu. Kyvadlo musí prejsť z jednej strany na druhú, aby sa koliesko otočilo.

Mechanické hodinky

Na vrchole rozvoja bol hodinársky priemysel na prelome 16. a 17. storočia. Medzi najspoľahlivejšie výrobne hodín sa radilo a dodnes radí Švajčiarsko. Ich výrobky sa stali symbolom spoľahlivosti.

Hodiny a ich súčiastky sa rokmi stávali čoraz presnejšie a menšie, kým sa nezmenšili natoľko, až vznikli náramkové hodinky. Pamätáte si na vreckové hodinky? „Norimberské vajce” sa tešilo záujmu dlhé roky, dokonca aj teraz sa nájdu prívrženci tohto umeleckého diela.

A čo obrovské hodiny na vežiach?

Tieto veľké stroje často merali čas nielen na hodiny, ale aj dni, týždne a mesiace. Keď sa spojila veda s umením, vznikali orloje s pohyblivými figúrkami, krásnou výzdobou a komplikovaným mechanizmom. Asi každý pozná orloj na Staromestskom námestí v Prahe.

Niečo špeciálne

V súčasnosti sa okrem obyčajných hodín a hodiniek vyrába množstvo špeciálnych hodín, ktoré majú rôzne využitie. Príkladom sú antimagnetické hodinky s vysokou odolnosťou voči magnetickému poľu alebo kremenné, ktoré nemajú jedinú pohyblivú súčiastku a sú jedny z najspoľahlivejších.

Samozrejme nesmieme zabudnúť na digitálne hodinky či tie inteligentné, s ktorými môžete zrušiť hovor, či slúžia ako krokomer.

Ako to bolo s tou hmotnosťou?

Rovnoramenné váhy sa používali od nepamäti. Prvé zmienky o nich sa našli už na pravekých kresbách, používať sa začali približne okolo roku 3500 pred n. l. Na vyvažovanie váh sa používali rôzne druhy materiálov ako kameň, žula, prípadne kovy ako olovo či bronz.

Okrem pákových váh sa používajú aj páky na inom princípe, a to pružinové. Medzi pružinové patria napríklad kuchynské váhy.

V dnešnej dobe už máme obrovský výber váh v desiatkach rôznych kategórii. Váhy obchodné, kuchynské, laboratórne či rôzne iné nájdete aj na internetovom obchode najlacnejsiemeradla.sk.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý