Harley-Davidson plánuje výrobu nových elektrických motocyklov

Spoločnosť Harley-Davidson Inc. koncom januára oznámila, že plánuje výrobu motocyklov na úplný elektrický pohon. Ešte pred štyrmi rokmi predstavila projekt „LiveWire“ – prvý prototyp elektrického motocykla, ktorý predchádzal súčasnému novému modelu.

Nové elektrické modely budú nadväzovať na predchádzajúci projekt LiveWire. Prezident spoločnosti Matt Levatich uviedol, že elektro motorky by chceli na trh uviesť do 18 mesiacov. Nový motocykel zatiaľ nemá svoje meno. Podľa dostupných informácií dokáže prekonať vzdialenosť 80 kilometrov a zrýchli z 0 na 100 za 4 sekundy.

Prvý elektro model LiveWire

Firma Harley-Davidson sa teda oficiálne rozhodla vstúpiť na trh elektrických motocyklov. Hoci je zatiaľ veľmi malý, rýchlo rastie. Na základe minuloročného prieskumu firma TechNavio predpokladá do roku 2020 45 %-ný nárast priemyslu v tejto oblasti. Je to však veľký kontrast oproti poklesu dopytu po motorkách v USA – ich predaj sa znížil až o 6,5 % v prvej štvrtine roka 2017. Za minulý rok sa predaj klasických motoriek Harley-Davidson znížil o 8,5 %.

Nové elektrické modely stratia charakteristickú črtu

Do vývoja novej technológie spoločnosť plánuje investovať od 25 do 50 miliónov dolárov ročne. Jej cieľom je stať sa lídrom na trhu elektrických motocyklov. Iróniou však je, že motorky Harley-Davidson si vybudovali svoj imidž na hlasnom zvuku svojich motorov a sú úplným opakom ekologických technológií. 32 000 nových majiteľov „Harley-Davidsoniek“ si v minulom roku túto značku pravdepodobne vybralo kvôli ich patentovanému hlasnému zvuku. Elektrické motocykle budú však nepochybne tichšie a stratia svoju charakteristickú črtu.

Nech už sa novým elektrickým motocyklom bude na trhu bude dariť alebo nie, rovnako ako všetky vozidlá a automobily si zrejme nájdu svoju „cieľovku“. Podľa expertov to však nebudú ľudia, ktorí sú vernými majiteľmi motoriek Harley, naopak, pôjde o nových zákazníkov zaujímajúcich sa o túto oblasť. „Univerzálne využitie tohto produktu bolo najväčšou hybnou silou tejto iniciatívy. Vedomie, že elektrické motocykle majú široké využitie, nám dodalo odvahu. Budú parkovať v garážach popri predchádzajúcich Harley a vzbudia nový záujem v športe,“ vyjadril sa prezident spoločnosti, Matt Levatich.

Zdroj fotografiíBuďte prvý