4 úžasné fakty, ktoré by ste mali vedieť o Grand Canyon

Ikona štátu Arizona i USA je známa svojou malebnou krajinou, samotnou veľkosťou a fotogenickosťou. Dĺžka národného parku je 435 km, šírka 29 km a hĺbka 1,6 km. Steny Grand Canyonu obsahujú vrstvy hornín, ktoré vám vedia rozprávať históriu Zeme.

Najprv sa do územia viedli americkou vládou výpravy a prieskumné hliadky mapujúce Grand Canyon, neskôr bola z územia vytvorená lesná rezervácia a v roku 1919 sa stal národným parkom.  Národný park Grand Canyon sa nachádza na severnej časti štátu Arizona.

Nezhody o tvorbe kaňonu

Vedci sa stále nezhodnú na tom, ako presne to bol národný park vytvorený. Geologické dôkazy silne naznačujú, že rieka Colorado vytvorila západný koniec národného parku Grand Canyon pred piatimi miliónmi rokov a nie skôr. No intenzívna debata medzi vedcami pokračuje o tom, ako kaňon vyzeral pred miliónmi rokov predtým, ako rieka Colorado vytvorila západný koniec.

Názov pohoria

Paiute Indiáni nazývajú kaňon Kaibab. Prirovnávajú ho k obrátenej hore, alebo „hora ľahu“. John Wesley Powell, jednoruký vojnový veterán zodpovedný za zmapovanie rieky Colorado v rokoch 1891 a 1892 na drevenej lodi, bol prvý jedinec, ktorý používal názov „Veľký kaňon“, teda Grand Canyon.

Prítomnosť ružových hadov

Zo šiestich druhov štrkáčov objavených vo vnútri hraníc parku, sa medzi nimi nachádza aj jeden s jedinečným ružovým odtieňom. Jeho farba sa miestami mýli s farbou kameňov.

 

Geologická história

Usadené horniny sú lákadlom pre geológov. Sedimenty sú relatívne bez zmeny a sú staršie ako dinosaury.

Foto:vlastný archív, pixabay.com

Milujem cestovanie, dobrodružstvo, spoznávanie nových ľudí a ich kultúru. Snažím sa písať o výnimočných miestach a exkluzívnej prírode. Cestovanie je pre mňa ten najlepší spôsob ako získať inšpiráciu, oddych, ale aj lepšie spoznať seba, iných ľudí a svet. A najradšej by som to dopriala každému....aspoň prostredníctvom článkov.Buďte prvý