Funkčný kolagén ako súčasť zdravej výživy

Ak vás zaujíma oblasť zdravej výživy a stravovanie, možno ste už počuli o pojme „funkčné potraviny“. Čo si však pod týmto pojmom predstaviť a aké benefity možno od funkčných potravín očakávať?

Radi by sme vám túto tému priblížili v nasledujúcom článku. Dozviete sa tiež o význame a prínose kolagénu, ktorý má rovnako ochranné a preventívne účinky pre naše zdravie, čo z neho robí významnú zložku výživy.

Funkčné potraviny majú priaznivý vplyv na funkcie v organizme

Problémom našej súčasnej potravy je, že často konzumujeme výživovo prázdne jedlá, ktoré nám síce veľmi chutia a dodajú rýchlu energiu, no nemajú primeranú biologickú hodnotu a navyše zvyšujú riziko výskytu civilizačných ochorení, ako sú srdcovocievne problémy a cukrovka.

Potraviny, ktoré možno označiť ako funkčné, sa naopak vyznačujú jednou dôležitou vlastnosťou, a tou je schopnosť prevencie v oblasti zdravia. Dokážu pomôcť predchádzať rozvoju niektorých ochorení, prípadne pomáhať v procese liečby už rozvinutých ochorení. Pôsobia priaznivo na trávenie, činnosť srdca, posilňujú imunitu a spomaľujú starnutie, pôsobia preventívne proti osteoporóze a majú antioxidačný účinok.

Funkčné potraviny nemusíte zložito hľadať, je možné nájsť ich aj medzi bežne konzumovanými potravinami, ktoré kúpite v obchode. Mnohé z nich dokonca používame denne bez toho, aby sme vedeli o ich prínose. Ktoré to sú a ako ich rozoznať?

Ako vznikajú funkčné potraviny?

Potraviny sa stávajú funkčnými vtedy, keď sú do nich pridané zložky s priaznivým účinkom pre zdravie a telesné procesy. Môže ísť napríklad o bielkoviny, tuky, minerálne látky alebo vitamíny.  Patrí sem však aj mnoho ďalších látok, ktoré sú biologicky aktívne a napriek tomu, že nie sú pre organizmus nevyhnutné, ich príjem je vhodný.

Sú to potraviny s významným množstvom nutričných látok. Nenahrádzajú síce lieky, ale sú súčasťou kvalitnej stravy, ktorú je potrebné konzumovať dlhodobo, najlepšie po celý život, aby ich účinok mohol pretrvávať. Funkčné potraviny zastupujú napríklad všetky druhy zeleniny a ovocia, ryby, orechy a semená.

Obohacovaním je možné vytvoriť takéto potraviny aj z mliečnych výrobkov, rastlinných tukov, chlebu alebo cereálií. Vtedy sa potravina stáva funkčnou tým, že sa do nej pridajú zložky s preukázateľným účinkom na ľudské zdravie. Ide napríklad o probiotické a kyslomliečne výrobky s laktobacilmi a bifidobaktériami, rastlinné nátierky s fytosterolmi, kvalitné rastlinné oleje, bryndzu, celozrnné produkty obohatené vlákninou alebo kyselinou listovou, chlieb s pridaním semienok olejnatých rastlín, džemy s vitamínom C a pod.

Nahraďte menej zdravé potraviny za zdravšie – funkčné, ktoré dokážu svojím účinkom nahradiť príjem vitamínov a minerálov v tabletkovej forme a ich podiel na potravinovom trhu narastá, čo je veľmi pozitívne. Potraviny prechádzajú dlhým vedeckým testovaním pred tým, než je možné zaradiť ich k funkčným potravinám.

Na etiketách takýchto potravín sa nachádzajú len vedecky podložené tvrdenia o tom, že uvedené účinné látky dokážu priaznivo pôsobiť a byť absorbované v našom organizme. Nájdete tu aj informáciu o množstve pridaných živín. Ku kvalitným produktom s funkčnými vlastnosťami možno zaradiť aj kolagénový proteín bez laktózy, ktorý dokáže urýchliť proces hojenia, podporiť imunitu, a slúži na efektívnu výživu našich kostí, kĺbov, svalov a pokožky.

Význam kolagénu pre naše zdravie a efektívne zlepšenie životosprávy

Kolagén možno označiť za jednu zo základných stavebných hmôt v našom tele, podobne ako vodu. Tvorí až 30% všetkých bielkovín v tele a je spojivovým tkanivom pohybového aparátu. Ako však starneme, organizmus stráca schopnosť kolagén tvoriť, a na pokožke sa tak objavujú prvé vrásky, je suchšia, vlasy strácajú lesk, zhoršuje sa stav kostí a objavujú sa degeneratívne ochorenia kĺbov.

Kolagén však našťastie možno telu doplniť v podobe kolagénového prášku alebo proteínu. Existuje niekoľko dostupných foriem kolagénu, napríklad rybí alebo hovädzí. Aby sa dobre vstrebal a mohol účinkovať, musí byť bioaktívny, aj preto sa využíva práve forma prášku, ktorý je možné rozpustiť a vypiť. Veľmi vhodný je hydrolyzovaný hovädzí kolagén, ktorý je dobre vstrebateľný a nespôsobuje problémy s trávením. Hovädzí kolagén poznali už starí Egypťania, ktorí vyvárali kosti, väzy a šľachy dobytka.

Vlastnosti kvalitného kolagénového proteínu

Funkčný kolagén má vysoký podiel esenciálnych aminokyselín a dá sa ľahko rozpustiť v teplých aj studených nápojoch, alebo pridať do smoothie, polievok, omáčok, pudingov, či primiešať do obľúbeného jogurtu. Kolagén je možné využiť aj pri domácom pečení, kedy ním nahradíte časť múky, alebo ako zdroj kvalitného proteínu.

Kvalitný kolagén je nesladený, nedochucovaný príchuťami, bez konzervačných látok, cukrov a lepku. Hydrolyzovaný kolagén sa enzymaticky spracováva tak, aby boli zachované všetky jeho dobré vlastnosti, čo ho predurčuje aj na využitie v oblasti dlhodobej podpory imunity a výživy tkanív v organizme. Kolagén je veľmi vhodný aj pre športovcov a pri aktívnom spôsobe života, pretože kosti a chrupavky sú vtedy častejšie náchylné na opotrebenie a poškodenie. Navyše pomáha budovať funkčnú svalovú hmotu a podporuje aj funkcie mozgu.

Zaradenie funkčného kolagénu do pestrej a vyváženej stravy môže byť veľmi prospešné. Dôležité však je vybrať si správne na základe informácií a znalostí o našom tele a tiež dostupných potravinách a produktoch.

Zdroj titulky: pixabay.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý