Francúzi ponúkajú na predaj zámok zničený nacistami – svoj podiel získate za 50€

Ktokoľvek, kto niekedy túžil stať sa hradným pánom či paňou, má splnenie svojho sna takmer na dosah. Francúzi totiž hľadajú nových podielových vlastníkov zabudnutého, avšak stále pôsobivého zámku z 15. storočia. Na podielové vlastníctvo nehnuteľnosti Chateau le Paluel vám postačí len 50 eur.

Rozsiahly zámok v meste Dordogne bol pôvodne v štátnom vlastníctve, pričom je momentálne v havarijnom stave. Jeho možný budúci vlastník, ktorým je spoločnosť pochádzajúca z Monaka, však v súčasnosti vkladá všetku energiu do jeho záchrany. Monacká spoločnosť má čas do 21. septembra – ak sa jej nepodarí začať s jeho opravami, štátne autority nádhernú stavbu vydražia a predajú. Nasledujúci osud zámku bude neistý.

Podielovým vlastníkom sa môžete stať aj vy

Crowdfundingová spoločnosť s názvom „Adopte un Chateau“ má za cieľ získať 500 000€, prevziať nehnuteľnosť do súkromných rúk a začať s rekonštrukciou, ktorá by zámku prinavrátila jeho zašlú slávu. Najnižšie podiely budúcich potenciálnych spolumajiteľov začínajú od 50 eur. Ak bude akcia úspešná, každý z finančných prispievateľov sa stane podielovým vlastníkom nehnuteľnosti. V dnešných dňoch na jej “adopciu” prispelo už 850 ľudí. Aktuálna dosiahnutá suma činí 62 000 €. V prípade, že sa kampaň nepodarí naplniť, každému prispievateľovi bude jeho čiastka vrátená.

Foto: Michel Chanaud

Organizátori adopcie zámku sa podieľajú na záchrane veľkého množstva historických budov vo Francúzsku. Veria, že spojením kolektívnej sily budúcich majiteľov pomôžu predísť havarijným stavom nádherných francúzskych pamiatok. Z Chateau le Paluel sa môže stať útočisko umelcov, inovatívne turistické centrum i luxusný hotel. Podľa slov zástupcov organizácie sa cena zámku pohybuje okolo 250 000 eur, zvyšok financií bude vložený do rekonštrukcie pamiatky.

Zámok, ktorý je klasifikovaný ako historická pamiatka, tvorí osem spální, stajne, veterný mlyn a bazén. Obopínajú ho husté lesy a lúky. Opustený je od obdobia, keď na zámok počas 2. svetovej vojny zaútočili nacisti.

Spoločnosť Adopte un Chateau tvrdí, že vo Francúzsku je viac ako 30 000 zámkov, ktoré sú stratené a zabudnuté. Organizácia bola založená v roku 2015 a odvtedy spolupracuje s mnohými majiteľmi pamiatok, pričom im pomáha vdýchnuť nehnuteľnostiam nový život. Spolumajiteľom pôsobivých pamiatok sa tak môže stať prakticky ktokoľvek.Buďte prvý