Dopravným kolónam je koniec! Rozkročený autobus TEB, pod ktorým dokážu prechádzať autá, sa stal realitou

Aj vás otravuje dlhé státie v dopravných kolónach, z ktorých niet východiska? Číňania pred pár dňami predstavili radikálne riešenie, ktoré zatočí s kolónami. V preľudnenej krajine sú niekoľkokilometrové dopravné zápchy na dennom poriadku a preto prišli s brilantným nápadom, ako sa im vyhnúť.

Vďaka rozkročenému autobusu s kapacitou tisíc osôb sa nekonečné čakanie môže stať minulosťou. Keď v krajine začínala byť situácia na cestách už skutočne neúnosná, sa na výstave HIGH-TECH EXPO v Pekingu, v máji tohto roku objavil zmenšený model TEB autobusu (Transit Elevated Bus), ktorý sa stal východiskovým bodom z takmer neriešiteľnej situácie. Netrvalo dlho a z modelu sa do troch mesiacov stal reálny dopravný prostriedok.

Foto: New China

Foto: New China

Šéf projektu Song Youzhou začiatkom roka prezradil, že najväčšou výhodou autobusu je, že šetrí obrovské množstvo cestovného priestoru. Výnimočný je predovšetkým tým, že pod ním bez problémov môžu prechádzať autá (alebo skôr stáť v kolóne, kým ich TEB predbehne). Vďaka jeho unikátnemu tvaru si vyslúžil pomenovanie “rozkročený” autobus.

Foto: New China

Foto: New China

Foto: New China

Foto: New China

Kedysi sme o takomto dopravnom prostriedku mohli iba snívať alebo ho vidieť v Sci-fi filmoch. V Číne sa sen o bezproblémovej doprave stáva realitou. Okrem toho, že je schopný previezť 1000 pasažierov, dokáže nahradiť 40 autobusov a ročne ušetriť viac ako 800 ton paliva, keďže je poháňaný elektrickým prúdom. Tiež by ste túto technologickú vychytávku uvítali na slovenských cestách?

Titulka/Video: YouTube

Cestovateľka a milovníčka spoznávania exotických krajín, o ktorých s vášňou piše vo svojich článkoch. Miluje knihy, písanie, hudbu, tanec, dobré jedlo a pečenie sladkých dobrôt pre svojich najmilšíchBuďte prvý