Desať rokov, ktoré zmenili distribúciu hudby: Spotify

S akciami najväčšej svetovej služby pre streamovanie hudby Spotify sa 3.4.2018 začalo obchodovať na newyorskej burze. Akcie začali s cenou 165,90 USD za kus (cca 135 €), čo celý podnik ohodnotilo v prepočte na cca 24 miliárd euro, napísala agentúra AFP.

– Spotify je služba pre streamovanie hudby, počúvanie základnej verzie je podmienené pripojením k internetu (pc, smartfón). Je dostupná pre všetky dôležité platformy. Bezplatná verzia má ale niekoľko obmedzení – obsahuje reklamu a pesničky sa nedajú počúvať bez pripojenia k internetu. Platená verzia túto možnosť ponúka, navyše poskytuje vyššiu kvalitu záznamu.

– Podľa údajov z konca roku 20017 dosahuje počet užívateľov Spotify 160 miliónov, z toho 71 miliónov sú platiaci zákazníci. Mesačný paušál je pritom v prípade európskych klientov necelých 6 € mesačne; v USA sa jedná v prepočte o 8,1 €. Existuje aj rodinný balíček až pre šesť užívateľov za 9 €), respektíve pre americký trh za cca 12,1 €.

– Užívateľ má prístup k viac ako 30 miliónom skladieb, od prakticky neznámych interpretov až po tie najväčšie hviezdy. A denne pribúdajú tisíce nových. Môže napríklad zvoliť presnú skladbu, album alebo umelca, služba mu ale zároveň dokáže aj sama ponúknuť skladby podľa toho, čo v minulosti sám počúval alebo čo si uložil do zoznamu skladieb.

– Firma, založená vo Švédsku v roku 2006, pokým spustila svoju streamovaciu službu v októbri  2008, ale nikdy nevykázala zisk. Vo finančnom roku 2016 dosiahla stratu 539 miliónov €, o rok neskôr to bolo už 1,24 miliardy € pri tržbách 4 miliardy €.

– Spoločnosť je aj terčom kritiky, hlavne kvôli nízkym odmenám pre menej známych umelcov. Jej poňatie, kedy je možné vyberať si iba určité piesne a užívateľovi sú potom odporúčané hlavne tie podobné, môže mať podľa kritikov negatívny vplyv aj na pestrosť. Hovorí sa aj o tom, že model, kedy Spotify platí až po prehratí aspoň 30 sekúnd skladby, ovplyvňuje aj spôsob písania pesničiek, ktoré tak musia poslucháča zaujať už od začiatku.

– Najväčšími konkurentmi Spotify sú napríklad Apple, Tidal, Napster alebo Deezer, žiadny z nich ale nedosahuje takú popularitu ako start-up založený švédskymi podnikateľmi v IT Danielom Ekom a Martinom Lorentzonom. Model ponúkajúci za predplatné neobmedzený prístup k programovej knižnici je pritom dnes populárny nielen v hudbe, ale aj v prípade videa. Tu spolu súperia hlavne  Netflix a Amazon Prime.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý