Da Vinciho obraz vydražený za 450 miliónov dolárov. Získal ho saudskoarabský princ

Korunný princ Saudskej Arábie v novembrovej dražbe získal Da Vinciho dielo Salvator Mundi. Jeho cena sa vyšplhala na 450 miliónov dolárov, pričom obraz bude uložený v Louvre v arabskom kultúrnom centre Abu Dhabi.

Korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý je v krajine známy vďaka antikorupčnej kampani, bol za majiteľa obrazu vyhlásený až začiatkom decembra. Aukčný dom Christie´s totiž spočiatku odmietol identifikovať víťaza dražby. Novembrovej aukcie sa však nezúčastnil samotný korunný princ. V licitácii figuroval jeho vzdialený príbuzný, princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud.

Salvator Mundi je najdrahším obrazom na svete

Cena 450 miliónov dolárov prekonala všetky rekordy v dražbách umeleckých diel – obraz Salvator Mundi sa stal najdrahšie vydraženou maľbou na svete. Pred aukciou bol v súkromných rukách – jeho majiteľom bol ruský miliardár Dmitry Rybolovlev, ktorý ho odkúpil v roku 2013 za 127,5 miliónov dolárov.

Obraz v októbri vystavovali v Londýne (Foto: www.businessinsider.com)

Aukčný dom Christie´s uviedol, že Da Vinciho maľba poputuje do Louvre v novootvorenom univerzálnom múzeu v Arabských Emirátoch. Louvre Abu Dhabi je franšizingovou značkou originálneho Louvru a v súčasnosti sa v ňom nachádza už viac ako 600 umeleckých diel svetových maliarov. Kupci zo Stredného Východu a Ázie v dražbách získavajú ďalšie umelecké diela, aby zaplnili svoje regionálne múzeá. Následkom toho dvíhajú ceny najdrahšie vydražených obrazov.

Získané umelecké diela sú aktuálne súčasťou stálej expozície múzea. Medzi nimi sa nachádza aj Belliniho “Madonna s dieťaťom” či Da Vinciho “La Belle Ferroniére”, ktoré boli pôvodne umiestnené v Paríži. Univerzálne kultúrne centrum Abu Dhabi sa snaží od Dubaja diferencovať zacielením na turistov, ktorých zaujíma najmä kultúra a umenie.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý