Codex Gigas – legendami opradená “Diablova biblia”

Diablová biblia je najväčší existujúci stredoeurópsky rukopis, ktorá váži úctyhodných 75 kilogramov a preto na jej premiestnenie sú potrební dvaja ľudia. Jeden kus sa nachádza v  Štokholme s názvom Codex Gigas  a je známy predovšetkým svojim tajomným pôvodom a desivými ilustráciami samotného diabla. Nie len pre to získala táto kniha  príznačný názov – Diablova biblia.

Kniha obsahuje plne farebné ilustrácie diabla. Do dnešných čias je záhadou, ako sa sem dostali. Historici datujú počiatok biblie v benediktínskom kláštore v Českej republike začiatkom 13.storočia. Kniha s rozmermi 0,9 x 0,5 metra a hrúbkou takmer 20 cm má masívne kožené väzby. Pre svoje rozmery a váhu sa právom označuje Codex Gigas, čo v preklade znamená Obria kniha. Legenda vraví, že autorom tejto biblie je mních odsúdený na trest smrti – zamurovanie zaživa.

Zúfalý mních v snahe vyhnúť sa smrti prisľúbil napísanie knihy, ktorá bude velebiť kláštor a rozšíri ľudskú znalosť. Aby toho nebolo málo, knihu mal napísať za jednu noc.  Mních si uvedomil, že nie je schopný svoju úlohu uskutočniť. A tak zaprisahal svoju dušu diablovi výmenou za dokončenie knihy. Po modlitbe bola jeho ponuka prijatá.

 

Mních údajne objavil ráno obriu knihu s ilustráciou diabla. Niektorí tvrdia, že ilustráciu zhotovil mních ako vďačnosť diablovi. Iní zas veria tomu, že ilustráciu zhotovil samotný Satan.

Historici a odborníci na rukopis sa zhodli na jednom. Celá kniha je písaná jedinou osobou. V knihe sa dotyčný mních aj podpísal.  Podľa odborníkov by napísanie takejto knihy trvalo päť rokov. A to nepočítali ilustrácie a rôzne vyobrazenia. Kniha je písaná v latinčine, no objavuje sa hebrejčina, gréčtina a cyrilika. V knihe chýba desať stránok, ktoré boli odstránené.

Traduje sa, že tieto stránky boli pre ľudské oko príliš nebezpečné. Diablova biblia je podľa všetkého prekliata. Spomínaný kláštor, kde bola kniha zhotovená bol zničený, no neskôr sa dostala do rúk cisára Rudolfa II. Neskôr v roku 1648 bola ukradnutá Švédmi a následne uložená v národnej knižnici, kde vypukol v roku 1697 požiar. Knihu sa podarilo zachrániť jej vyhodením z okna. Neskôr sa do knižnice vrátila a je tam dodnes.

Zdroj obrázkovBuďte prvý