Choroba z odlúčenia od mobilu- Naozaj existuje?

Mobilné aplikácie a sociálne siete nás ovplyvňujú možno oveľa viac ako sme si mysleli. Dokonca sa po novom u nás vyskytla choroba,  ktorá je výsledkom závislosti na svojom mobile. Nazýva sa ,,Nomofóbia, teda úzkosť zo straty komunikácie formou mobilného telefónu.

Je výrazným strachom a realitou u dospievajúcich aj dospelých. Ak ku Vašim základným potrebám patrí aj surfovanie na internete a sociálnych sieťach, možno by ste mali zvážiť vyplnenie tohto online testu, ktorý Vám túto chorobu potvrdí alebo vyvráti.

Nomofóbia dokáže ,,nakaziť“ absolútne každého, o čom informovali aj vedci z Honkongu, ktorých štúdie tvrdia, že ľudia používajúci mobil na prístup k svojim osobným spomienkam, trpia týmto druhom fóbie najčastejšie. Mnohí bez prítomnosti svojho mobilu opisovali akési napätie a bolesť. Známu ako guču v hrdle.

Dr Kim Ki Joon sa k problematike vyjadril, že ľudia majú pocit úzkosti a odlúčenia práve preto, že vnímajú neustáli pocit vzájomného spojenia. Mnohokrát ani nepochybujú o tom, že mobilné zariadenia sú súčasťou ich bytosti, tvoria ich vlastné ,,ja“.

Autorizovaný psychológ, riaditeľ oddelenia medzinárodného herného výskumu, Mark Griffiths tvrdí, že citová závislosť na telefóne vzniká v dôsledku zverejňovania citlivých informácii o našom živote, pričom pre sledovateľov sa takto vytvára separačná úzkosť. Ak ľudia nevidia aké akcie a novinky sa dejú na Instagrame či Snapchate, začínajú mať pocit vydedenia zo spoločenského života. Paradoxne Griffiths tvrdí, že keď sú ľudia bez internetu napríklad na dovolenke, vedia nielen bez neho vydržať, ale už sa u nich prejavuje akýsi druh odporu ku sociálnym sieťam.

Zaručeným spôsobom ako sa vyhnúť závislosti je vypnutie mobilu. Vypnutie telefónu môže ale skutočne v nás vyvolávať vnútorný konflikt. Napríklad v prípade, žeby sme chceli mobil vypnúť, ale pracovné povinnosti a neodkladné správy nám to jednoducho nedovolia.

Zdroj: The Guardian

Zdroj fotografie: pixabay.comBuďte prvý