Chevrolet Corvette: Symbol slobodných a dravých mužov oslavuje

Továreň Chevrolet sa začiatkom 50. rokov rozhodla rozbúriť stojaté vody automobilového dizajnu a 30.6. 1953 predstavila športiak Corvette.

Dvojdverový roadster pomenovaný po rýchlej lodi – korvete, sa čoskoro stal symbolom slobodného životného štýlu. A to aj napriek tomu, že jazdné vlastnosti auta neboli nič moc, mávalo problémy s elektroinštaláciou alebo sťahovacou strechou, do ktorej zatekalo.

Oveľa lepšie sa darilo druhej generácii s označením Stingray, ktorá sa krátko po svojom uvedení na trh v roku 1962 zaradila medzi najobľúbenejší a dnes zberateľsky najvyhľadávanejší model. Tretia generácia, predstavená v roku 1968 sa pre svoj aerodynamický tvar prezýva niekedy “fľaša od coca-coly”, drží hneď niekoľko prvenstiev. Je najdlhšie vyrábanou (13 rokov) a najpredávanejšou verziou. Jej nasledovníčka, s ktorou nebol problém pokoriť rýchlosť 260 km/h, sa stala symbolom dravých a nekompromisných mužov.

2016 Chevrolet Corvette Convertible

2016 Chevrolet Corvette Convertible Zdroj: iStockphoto 

Corvette C4 lákala aj filmové kamery, preháňal sa v nej napríklad Chuck Norris v akčnej snímke Sám proti teroru (1988) alebo Steven Seagal v Ťažko ho zabiť (1990). Po trochu nudne pôsobiacej piatej generácii (vyrábaná 1997 až 2004) prišla v roku 2005 šiesta, tá ale bola na trhu v dobe, kedy koncern GM bojoval o ekonomické prežitie a hrozil aj koniec legendárneho športiaku. Automobilka sa však odrazila odo dna a roku 2013 predstavila siedmu verziu amerického konkurenta európskych Ferrari alebo Lamborghini.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý