Chcete sa zbaviť závislosti od mobilu? Toto zaberie

Tristan Harris býval závislým na svojom smartfóne. Ako dizajnový etik v spoločnosti Google do neho pozeral stále. Keď vo firme prestal pracovať, chcel sa závislosti čím skôr zbaviť.Premýšľal, čo ho k displeju natoľko láka.

Až ho napadlo, aby svieže farby ikon a pozadia zmenil na odtiene sivej. Zabralo to okamžite. „Je to jednoducho preto, čo vychádza z psychológie farieb, že určité odtiene, ktoré aplikácie využívajú – ako červená a jasná modrá – nás podvedome neustále vzrušujú a nútia telefón stále zapínať a kontrolovať,“ uviedol Harris pre denník New York Times.

 S tým súhlasí aj Thomas Z. Ramsoy z kodanskej spoločnosti Neurons zaoberajúci sa užívaním moderných technológií a ich vplyvom na mozog. „Je to veľmi dobrý nápad. Ale musíte vypnúť okrem farieb aj zvuk,“ uviedol Ramsoy. Psychológovia študujúci  vplyv farieb na ľudskú psychiku súhlasia. Určité odtiene (navyše vo forme svetla produkovaného displejom)  stimulujú mozgové centrá a produkujú emócie. Pôsobia aj na centrum odmeny a produkujú hormóny stojace za vznikom závislostí. Červená v človeku vyvoláva vzrušenie, sexuálnu túžbu, žltá je farbou šťastia a optimizmu, modrá vyvoláva dojem dôveryhodnosti, spoľahlivosti a profesionality, zelená pôsobí upokojujúcim a láskyplným dojmom.

 „Telefóny sú ako automaty, pôsobia priamo na centrum odmeny a potešenia. Niekedy sa pozriete na mobil a niekedy hráte na automatoch, dostanete správu od milovanej osoby… a máte dobrý pocit. Niekedy sa pozriete na mobil a nič tam nie je, ale fakt, že niekedy správu dostanete a inokedy nie, je princípom hracieho automatu. Nie je to nutné zlo, ale chcete, aby na vás mobil pôsobil ako výherný automat?“ dodáva Harris.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý