Česká krádež storočia: K pol miliarde im pomohla iba nálepka

Zatiaľ čo autori detektívok vymýšľajú stále komplikovanejšie zápletky, scenár, podľa ktorého zmizlo 1.12.2007 z pražskej pobočky bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services viac ako pol miliardy korún, bol prekvapujúco jednoduchý.

Dvojica páchateľov mierne upravila bežnú dodávku tak, aby svojim vzhľadom pripomínala firemné auto používané k prevozu peňazí. Potom už stačilo preukázať do neba volajúcu drzosť a pre rekordnú sumu si zájsť priamo do “jamy levovej”. Jedným z dvoch aktérov tzv. krádeže storočia bol vtedy  33 ročný František Procházka. V žižkovskej pobočke G4S Cash Services pracoval ako strážnik, takže mal celý areál dobre zmapovaný a poznal zabehnuté bezpečnostné opatrenia.

Ráno 1. decembra 2007 vyniesol Procházka z trezorovej miestnosti niekoľko tašiek napchaných  zväzkami bankoviek. Pri nakladacej rampe na neho čakal biely volkswagen, za ktorého volantom sedel jeho známy Milan Čermák. Už pri vjazde do stráženého areálu si vodič overil, že na vrátnici nebude mať problém. Ostrahe stačil pohľad na firemné logo na kapote auta a nič ďalšie už neskúmala. Rovnako “prísnej” procedúre bola dodávka podrobená aj pri výjazde. Ako vyšetrovateľom potom povedal jeden zo zamestnancov firmy, vrátnici nemali povinnosť kontrolovať agentúrnym vozidlám poznávacie značky ani doklady vodičov.

Čermák aj s rekordnou sumou peňazí odišiel zo sídla agentúry bez toho, aby vzbudil najmenšiu  pozornosť.

Dôvod k podozreniu nevyvolal ani Procházka, ktorý počkal na koniec smeny, a až potom odišiel. Na to, že vo firme chýba 540 miliónov českých korún, sa prišlo až druhý deň, kedy už sa po páchateľoch a koristi zľahka zem. Ako hlavný podozrivý sa Procházka dostal do hľadáčika vyšetrovateľov okamžite po nahlásení krádeže.

Polícia po ňom ale pátrala márne. Nepomohla dokonca ani odmena dva milióny euro (asi 52 miliónov českých korún), ktorú na jeho hlavu vypísala agentúra G4S. Okrem “lovcov lebiek”, teda špeciálneho pátracieho tímu českej polície, hľadali Procházku aj súkromní detektívi z Británie. Tých si najala poisťovňa, u ktorej bola okradnutá agentúra G4S poistená a ktorá nakoniec väčšinu škody uhradila. Detektívi prišli na to, že Procházka pred krádežou veľa cestoval a absolvoval aj výcvik prežitia v Izraeli.

Procházka spravodlivosti dodnes úspešne uniká.

Podľa niektorých médií Interpol objavil jeho stopy v Dominikánskej republike, podľa denníka Právo bol v októbri 2012 v tejto karibskej krajine skoro dolapený pri policajnej razii, počas ktorej bolo zadržaných sedem medzinárodne hľadaných Čechov. Už v marci 2008 padol do rúk českej polície Procházkov komplic Čermák. Zatiaľ čo o Procházkovej účasti na trestnom čine nebolo vďaka záznamom z bezpečnostných kamier pochýb, v prípade Čermáka mali policajti v rukách iba nepriame dôkazy. Jednalo sa hlavne o pachovú stopu z dodávky použitej pri odcudzení peňazí, ďalej o fotky spomínaného auta, ktoré boli spolu s logom firmy G4S nájdené v jeho počítači, a záznamy telefonických hovorov.

Čermák napriek tomu svoju vinu odmietal a poukazoval na to, že všetky predložené dôkazy je možné vysvetliť aj inak. V dodávke podľa svojich slov sedel necelé dva týždne pred krádežou a usvedčujúce fotky mu mal na disk nahrať Procházka, ktorému počítač požičal. Navyše Čermák naznačoval, že obvinenia proti nemu vykonštruovala polícia. Tejto verzii však súd neuveril a začiatkom roka 2012 poslal Čermáka na deväť rokov do väzenia. Rovnaký trest vymeral aj Procházkovi, ktorý bol odsúdený v neprítomnosti. Verdikt v apríli 2012 potvrdil aj odvolací súd. Najvyšší súd potom vo februári 2013 odmietol Čermákovo odvolanie. Prípadom sa zaoberal aj  Ústavný súd (ÚS), ktorý v októbri 2013 odmietol Čermákovú sťažnosť

Zdroj: adam.cas.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý