Bicykel na vodíkový pohon: Krok vedľa či svetlá budúcnosť?

Začínajúca francúzska firma Pragma Industries sa stala prvou spoločnosťou, ktorá spustila továrenskú výrobu bicyklov poháňaných vodíkom. Tie zatiaľ ponúka iba firmám alebo mestám pre ich vozové parky, ktorých zatiaľ predala asi 60 kusov.

Pre bežný spotrebiteľský trh sú vodíkové bicykle zatiaľ príliš drahé: jeden stojí 7500 eur a čerpacia stanica najmenej 30.000 eur. Výrobca však dúfa, že sa mu podarí cenu znížiť na 5000 eur, čo by zodpovedalo  cene prémiového elektrického bicykla, píše agentúra Reuters.

Pragma Industries sídli vo francúzskom meste Biarritz a vyrába palivové články pre vojenské účely. “Veľa ďalších vyrobilo prototypy vodíkového bicykla, my sme ale prví začali so sériovou výrobou,” povedal zakladateľ a generálny riaditeľ firmy Pierre Forte. V roku 2017 firma vyrobila 100 takýchto bicyklov v roku 2018 plánuje zvýšiť výrobu na 150. Záujem o ne je aj v Nórsku, USA, Španielsku, Taliansku či Nemecku, dodal Forte.

Bicykel Alpha má dvojlitrovú vodíkovú nádrž, na ktorú prejde cca 100 kilometrov. To je podobný dojazd ako u elektrického bicykla. Elektrický však potom potrebuje dobiť, čo trvá niekoľko hodín, pričom vodíkový doplní palivo za niekoľko minút. Vzhľadovo a jazdnými vlastnosťami sa pritom od seba neodlišujú. Firma sa zatiaľ zamerala hlavne na prevádzkovateľov požičovní bicyklov, kuriérske  spoločnosti, mestá a firmy, ktoré intenzívne využívajú cestné bicykle. Pretože dojazd je obmedzený na veľkosťou vodíkovej nádrže, pracuje Pragma aj na bicykli, ktorý bude schopný premeniť vodu na vodík priamo na bicykli pri využití chemickej reakcie vody s hliníkovým alebo magnéziovým práškom.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý