Exkluzívny rozhovor: BIATEC – Nové luxusné hodinky zo Slovenska

Hneď na úvod by som začal tým, že som sa úprimne tešil na ten deň, kedy bude tento článok publikovaný. Opäť máme dôvod sa vami podeliť  s niečím z domáceho prostredia, s niečím národným a verte mi, že pri najbližšej debate o hodinkách sa nebudete rozprávať len o tých švajčiarskych.

Ako už názov nápovedá, dnešný článok bude o novej značke výnimočných mechanických hodiniek zo Slovenska. Za jej zrodom stojí skvelý človek a internetový predajca, Peter Kožár.

S ním si môžete prečítať aj náš prvý rozhovor, ktorého hlavnou témou boli jeho začiatky a internetové podnikanie. V tomto rozhovore sa budete môcť dozvedieť, na čo všetko treba myslieť ak sa rozhodnete vyrábať hodinky, ako vznikal názov Biatec a ako to celé začalo.

Ahoj Peter, od nášho prvého rozhovoru ubehli skoro dva roky, vtedy sme sa rozprávali o internetovom podnikaní, ktoré sa nedá robiť iba ako bokovka. Dnes tu oproti mne sedíš nie len ako majiteľ e-shopu, ale aj ako výrobca hodiniek. Ako to celé začalo?

Keď ťa tak počúvam, až ma zamrazilo ako rýchlo ten čas letí. Mohlo by to vyznieť, že nápad s vlastnou značkou je pomerne rýchlokvasný. Nie je tomu ale tak. Táto myšlienka ma „nahlodávala“ už roky. Vždy som túžil mať niečo vlastné. Konečné rozhodnutie však padlo až potom, ako sa neuskutočnila plánovaná limitovaná edícia hodiniek, ktorú sme chystali v spolupráci zo Steinhartom. Venoval som jej totiž veľa času a úsilia. No všetko to bolo zbytočné, pretože v Steinharte boli jednoducho príliš zaneprázdnení.

A v tom to prišlo! Ako keď sa vám v komikse rozsvieti pomyselná žiarovka. Prečo by som si nemohol vyrobiť vlastné hodinky sám? Za tie roky praxe v hodinárskom priemysle a množstve získaných kontaktov by to bol priam hriech nevyužiť. Tak som si povedal, že už nechcem byť odkázaný iba na „dobrú vôľu“ ostatných výrobcov hodiniek, ktorí mali mnohokrát nesprávnu politiku. Napríklad, niektorí prioritne uspokojovali potreby svojich vlastných konečných zákazníkov pred ich predajcami. Samozrejme, chápem, že na tom majú väčší zisk, avšak môj zákazník by mal byť na rovnakej koľaji ako ich. Prečo by mal čakať dlhšie alebo mať horšie podmienky? Čo ho potom motivuje kúpiť odo mňa a nie priamo od výrobcu? A je tu množstvo iných faktorov, ktoré by boli na dlhší rozhovor…

Kde viedli tvoje prvé kroky hneď po tom, ako si sa rozhodol pre výrobu hodiniek?

Spolu so spoluzakladateľom značky a hlavným dizajnérom Milošom Jakubcom sme navštívili výstavu EPHJ v Ženeve. Tá sa nešpecializuje na konečných spotrebiteľov, ale priamo na výrobcov. Musím ale dodať, že ešte predtým som mal kontakty na dodávateľov, ktorých využívame a táto výstava nám vlastne iba poslúžila na stretnutie s niektorými z nich.

Na čo všetko treba myslieť pred tým než sa začne výroba?

Na milión vecí:-) Aká bude cieľová skupina, aký počet hodiniek je potrebné vyrobiť, ako sa to celé bude financovať, aké budú dodacie termíny a podmienky, ako budú fungovať prípadne reklamácie voči jednotlivým subdodávateľom, ako sa bude robiť reklama, atď atď. To nehovorím o tom, že na samotné vytvorenie hodiniek, ich dizajnu, skombinovanie dizajnovej a funkčnej stránky je potrebné vynaložiť stovky až tisícky hodín práce. Ak by som napríklad mal nejaký softvér, ktorý zaznamenával všetky zmeny od prvotného dizajnu až po ten finálny, zistili by ste, že jednotlivých úprav a vylepšení mohlo byť kľudne aj 500 a to sa snažím dodržiavať filozofiu jednoduchých a pomerne striedmych modelov.

Čo to v praxi znamená, že hodinky sú označené ako Made in Slovakia?

Musím priznať, že to má najmä symbolický význam. Jednak som hrdý Slovák a chcel som mať hodinky s týmto označením. Po druhé na Slovensku nie sú prakticky žiadny iní výrobcovia hodiniek (okrem pánov Molnár a Fábry z BB), takže to má tak trochu vyššiu hodnotu ako si dať označenie Swiss Made, ktoré dnes bohužiaľ nemá prakticky žiadnu cenu, keďže ho môžeme vidieť aj na rôznych lacných a nekvalitných značkách. Treba si však uvedomiť, že tento biznis funguje najmä na subdodávateľoch. Neviem o tom, že by na Slovensku bol nejaký skutočný výrobca puzdier, ciferníkov nebodaj strojčekov. Jednotlivé komponenty teda dovážame. Tie nám poskladá náš veľmi šikovný hodinár pán Wágner z Banskej Bystrice. Teda, dizajn, skladanie a testovanie hodiniek skutočne prebieha u nás na Slovensku.

Značka sa volá Biatec a názov bol inšpirovaný starou  mincou Biatek. Vymýšľal si ho sám alebo ti niekto pomáhal?

Vymyslel som ho sám. Mnoho ľudí, ako napríklad pán Steinhart, pomenovali svoju značku podľa svojho priezviska. Pán Steinhart to mal ale ľahké, pretože jeho meno sa dokonale hodí na hodinky pochádzajúce z Nemecka. S mojim menom by to bolo o poznanie ťažšie. Keď som raz išiel v aute domov, počul som v rádiu slovo Biatec. V tom momente sa rozsvietila moja žiarovka druhýkrát:-)

Biatec je pomerne zvučný názov, aspoň na našom území. Navyše si myslím, že výroba mincí má niečo spoločné s výrobou a gravírovaním hodinkových puzdier. Neskôr ma napadol ďalší dobrý nápad. Nechať si vyraziť v našej Kremnickej mincovni malú a zmodernizovanú repliku mince Biatec a vložiť ju pod zadné veko hodiniek z kolekcie Majestic, aby sme tým ešte pevnejšie prepojili naše meno a naše národné dedičstvo. Navyše, minca je zo skutočného 18 karátového zlata! To vám neponúkne žiaden výrobca v našej cenovej kategórii.

Motto vašej značky je INŠPIROVANÍ MINULOSŤOU, POHÁŇANÍ BUDÚCNOSŤOU,” Čo to pre teba znamená?

Znamená to toľko, že sme nová značka. Teda sa nemôžeme pýšiť stáročnou históriou alebo čerpať inšpiráciu z predchádzajúcich modelov. V hodinárskom priemysle sa však všetci musia niečím inšpirovať. My sa teda držíme nášho motta a inšpirujeme sa minulosťou. Teda napríklad ciferník nášho pilotského modelu Corsair sa drží historického odkazu a hlavných znakov starých pilotiek, pričom rotor strojčeka nabral inšpiráciu z legendárnej stíhačky F4U Corsair, ktorá slúžila najmä počas druhej svetovej vojny. No a s optimizmom hľadíme vpred, takže nás vlastne poháňa budúcnosť.

Všimol som si, že tvoja komunikácia nespočíva len v odpovediach na otázky svojich fanúšikov, ale takisto aj v aplikovaní rôznych zmien a vylepšení. Plánuješ v tom aj pokračovať?

Samozrejme, bez toho by asi neprežil žiaden podnikateľ dnešnej doby, hlavne taký, čo sa zameriava na internetový predaj. Plánov na rôzne vylepšenia mám viac ako fyzických a časových možností:-)

biatec-majestic-v5-banner-coin

Biatec Majestic

Neplánuješ spustiť kampaň na obľúbených crowdfundingových portáloch? 

Spočiatku som sa tomu dosť vyhýbal, pretože mám dojem, že tie tak trochu dehonestujú značku. Objavuje sa tam množstvo lacných ponúk na hodinky, ktoré skutočne nemajú tú hodnotu a je vidno, že ich tvorcovia sa chcú iba nabaliť. My sa snažíme ponúkať čo najlepší možný pomer ceny a kvality. Napríklad, tradičné Swiss Made značky s rovnakým strojčekom a rovnako kvalitnými komponentami neraz stoja aj niekoľkonásobne viac.

Ďakujem za inšpiratívny rozhovor a prajem všetko dobré s tvojou novou značkou!

Takisto ďakujem a všetkých milovníkov hodiniek by som ešte rád pozval na našu stránku www.biatecwatches.com.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý