Audi Q8 je novým prémiovým SUV, ktoré sa dostane do predaja v roku 2018

Detroit sa stal miestom oficiálneho odhalenia dlho utajovaného konceptu Audi Q8. Malo by ísť o najväčšie a najdokonalejšie SUV od Audi. Tento model bude konkurovať modelom BMW X6, Mercedes GLE Coupe, ako aj značke Range Rover. Súčasne sa stáva odvážnym krokom nemeckej automobilky do neznáma. Očakáva sa, že sa dostane do výroby v roku 2018.

Koncept zdieľa podobné rozmery s aktuálnym modelom Q7 – je viac ako päť metrov dlhý s rázvorom tri metre. Je však o 40 mm nižší, pričom šikmá strecha a zužujúci sa zadný koniec naznačujú, že poskytne priestor iba pre štyroch pasažierov. Očakáva sa však, že produkčná verzia dostane usporiadanie s piatimi sedadlami. Koncept Q8 má batožinový priestor o objeme 630 litrov.

Audi E-Tron Quattro Concept: Elektrické SUV bez kompromisov

Prezentovaný ako plug-in hybrid, ide o koncept poháňaný 3,0-litrovým motorom TFSI, spárovaným s elektromotorom. Hnacia jednotka vyvíja kombinovaný výkon 320 kW a 700 Nm krútiaceho momentu. Audi zrýchli z 0-100 km/h za menej ako 5,4 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h. Sila sa prenáša prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky s pohonom všetkých štyroch kolies. Je veľká šanca, že hnacie ústrojenstvo v podobe plug-in hybridu dostane zelenú aj v produkčných modeloch. Na čisto elektrický pohon vás nová Q8-čka dovezie až 60 km ďaleko. Lítium-iónová batéria pritom potrebuje dve a pol hodiny k tomu, aby sa úplne nabila. Tí, ktorí budú chcieť väčší výkon, si budú môcť vybrať Audi SQ8. Poskytne už spomínaný vyšší výkon, nakoľko bude obsahovať rovnaký 4,0 litrový V8 motor s bi-turbom, ktorý poháňa súčasné modely SQ7.

Najväčším a najzásadnejším dizajnovým prvkom je predná maska (zatiaľ najväčšia aká sa na modeloch Audi objavila) a spojené zadné svetlomety. Audi tvrdí, že zadná časť má pripomínať model Quattro z 80. rokov a budúce modely postavené na platforme e-tron.

Koncept Q8 jazdí na 23 palcových kolesách z ľahkých zliatin a obsahuje silné keramické brzdy. V interiéri bude v rámci virtuálneho kokpitu dostupný 12,3-palcový displej, ktorý ponúkne viac funkcií a vyššie rozlíšenie. Digitálny dotykový displej na palubnej doske a stredovej konzole tak nahradí celý rad analógových tlačidiel.

Zdroj fotografií

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý