Audi E-Tron Quattro Concept: Elektrické SUV bez kompromisov

Audi má pre rok 2018 pripravené eso v rukáve. Pôjde o vôbec prvé plne elektrické SUV. Odpoveď na to, ako bude vyzerať, sme sa dozvedeli na medzinárodnom autosalóne  vo Frankfurte nad Mohanom (IAA). Tu bola predstavená štúdia spájajúca aerodynamiku s kreatívnymi dizajnovými prvkami.

Podľa automobilky Audi je práve toto budúcnosťou elektrickej mobility. Športový, efektívny model vhodný pre každodenné použitie.

Audi E-Tron Quattro Concept využíva silu troch elektrických motorov: jeden elektromotor poháňa prednú nápravu, ďalšie dva zadnú. Celkový výkon je 320 kW. Na krátky čas možno zvýšiť až na 370 kW. Ak k tomu pridáme vysoký krútiaci moment 800 Nm, je zdá sa že ide o športové auto, ibaže e-tron quattro koncept je ťažké elektrické SUV.

Po zatlačení pedálu Audi E-Tron Quattro Concept zrýchli z pokoja na 100 km/h za 4,6 sekundy a rýchlo dosiahne elektronicky obmedzenú max. rýchlosť 210 km/h.

Pri športovej jazde na kľukatej ceste príde vhod systém Torque Control Manager, ktorý aktívne rozdeľuje hnaciu silu na pravé a ľavé zadné koleso, čo spolu s riadením zadných kolies zvyšuje stabilitu vozidla v zákrutách. Okrem toho má vodič k dispozícii viacero jazdných programov Audi drive select, ktoré ovplyvňujú výkon, reakcie, trakciu, ale aj mieru rekuperácie.

 

Veľké lítium-iónové batérie boli z dôvodu rovnomerného zaťaženia zabudované do celej podlahy. Nové Audi tak získalo nízke ťažisko, ktoré je nevyhnutným predpokladom pre dynamické jazdné vlastnosti. Kapacita batérie 95 kWh umožňuje dojazd viac ako 500 kilometrov. Kombinovaný systém nabíjania umožňuje nabíjanie jednosmerným alebo striedavým elektrickým prúdom, pričom úplné nabitie netrvá dlhšie ako 50 minút. Využiť možno aj indukčné bezdrôtové dobíjanie.

Okrem toho jeAudi E-Tron Quattro Concept vybavené všetkými technológiami pre autonómnu jazdu – radarovými senzormi, stereokamerami, ultrazvukovými senzormi a laserovým skenerom. Všetky údaje z nich putujú do novej veľmi výkonnej riadiacej jednotky zFAS umiestnenej v batožinovom priestore. Tá vytvára kompletný model okolia vozidla v reálnom čase a tieto informácie posúva riadiacim modulom auta. Podľa predstaviteľov Audi sú takmer všetky technológie pripravené na zavedenie do praxe.

Pri parkovaní na dobíjacích staniciach Audi E-Tron Quattro Concept využíva autopilota. Okrem toho má veľkú slnečnú strechu so solárnymi článkami na pohon počas slnečných dní. Samozrejmosťou je adaptívne vzduchové odpruženie, dynamický systém riadenia prednej nápravy so systémom riadenia pre zadné kolesá. Audi E-Tron Quattro Concept reaguje veľmi spontánne a pri nízkych rýchlostiach sa veľmi ľahko ovláda.

Audi E-Tron Quattro Concept harmonicky spája dizajn s aerodynamikou a elektrickým pohonom všetkých štyroch kolies. Rozmery päťdverovej verzie sú 4,88 m X 1,93 m X 1,54 m. Silueta, ktorá smeruje dozadu, automobilu dodáva veľmi dynamický vzhľad. Súčiniteľ odporu vzduchu je iba 0,25, čo je v segmente SUV nový rekord. To všetko významne prispieva k dlhému dojazdu viac ako 500 kilometrov.

Pri rýchlostiach od 80 km/h sa aktivujú aerodynamické prvky na kapote motora, bokoch, ako aj v zadnej časti vozidla. Ich cieľom je zlepšiť prúdenie vzduchu okolo vozidla. Na jeho palube nepočuť žiaden zvuk motora. Fascinácia z elektrického pohonu sa odohráva v úplnom tichu. Vonkajšie spätné zrkadlá tento automobil nepozná. Nahradili ich kamery, ktoré výrazne prispeli k vynikajúcej aerodynamike. Všetky svetlomety v prednej časti využívajú matricovú laserovú technológiu. Zadné svetlá majú deväť červených jednotiek OLED vo funkcii koncových svetiel a ďalšie tri sú umiestnené nižšie.

Audi E-Tron Quattro Concept ponúka priestranný a pohodlný interiér pre štyri osoby s priestorom na batožinu s objemom 615 litrov. Interiér je ľahký a otvorený, jeho architektúra sa harmonicky prelína s inovatívnym konceptom ovládania a zobrazenia. Všetky displeje v interiéri využívajú technológiu OLED. Dva hlavné dotykové displeje z čierneho skla majú subtílny hliníkový rám. Ľavým displejom vodič ovláda svetlá a rôzne riadiace systémy, veľký displej na pravej strane slúži na ovládanie médií a navigácie. Volant predstavuje alternatívnu riadiacu jednotku, pričom jeho lúče majú tvarovaný povrch. Na centrálnom tuneli sa nachádzajú aj dva ďalšie displeje OLED, zobrazujúce s informáciami o pohone, ovládaním klimatizácie a programovateľnými funkciami. Zakrivené displeje v prednej časti dverí slúžia ako vonkajšie digitálne spätné zrkadlá.

Dvaja cestujúci vzadu majú k dispozícii dve pohodlné sedadlá. Môžu využívať displej OLED na stredovej konzole a nastaviť si klimatizáciu či info-zábavný systém vo svojej časti vozidla alebo si vymieňať dáta s vodičom. Vďaka modulu LTE sa dá vo vozidle pripojiť na internet.

Zdroj: www.audi-mediacenter.com

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý