Aston Martin predstavil koncept lietajúceho auta, ktoré sa objaví v novej Bondovke

Aston Martin sa rozhodol dobyť cesty vzdušného priestoru. Svetoznáma automobilka odhalila koncept lietajúceho auta, s ktorým sme sa doteraz stretávali len v akčných sci-fi filmoch. Nové vozidlo The Volante Vision Concept je autonómnym, hybridno-elektrickým automobilom, ktorý dokáže vzlietnuť aj pristáť vo vertikálnom smere.

Prezident a CEO spoločnosti Andy Palmer vysvetlil, že hlavnou ideou vzniku lietajúceho auta je vzrastajúca urbanizácia a nárast populácie. „Musíme hľadať alternatívne riešenia na redukovanie preťaženosti dopravy, zbaviť sa znečistenia a zlepšiť mobilitu. Ľudia vždy strávia v priemere jednu hodinu cestovaní do práce a z nej. Vzdialenosť domova od nášho zamestnania je determinovaná aj dostupnými spôsobmi dopravy,“ povedal pre Business Insider.

Pre svoje nové vozidlo ešte nemajú stanovenú pevnú cenu, avšak odhaduje sa, že sa bude približovať k 9 miliónom dolárov. Hovorca spoločnosti tiež naznačil, že sa nový model môže objaviť v ďalšom filme Jamesa Bonda.

Foto: Aston Martin

Britská luxusná automobilka prvýkrát odhalila svoj autonómny vzdušný model na 2018 Farnborough Air Show. Hybridné elektronické vozidlo zvládne pristátie aj vzlietnutie vo vertikálnom smere a nechýba jej množstvo špecifických vlastností, ktorými sa pýšia vozidlá značky Aston Martin.

S výrobou začnú o niekoľko rokov

Tvorcovia dali konceptu názov „The Volante“, čo v taliančine znamená lietanie. Vytvorený bol v spolupráci s Cranfield University a poháňaný je motorom Rolls-Royce. Zámerom tvorcov je preniesť „luxusnú osobnú prepravu na oblohu“. Zákazníci si však budú musieť na svoje vzdušné vozidlá ešte chvíľu počkať. Spoločnosť práve realizuje zákaznícky prieskum a analyzuje spätné väzby. Do produkcie by sa vozidlá mohli dostať po roku 2020.

Čo sa týka pôsobenia futuristického automobilu v novej „bondovke“, táto skutočnosť je reálna. Podľa hovorcu spoločnosti má Aston Martin dlhodobé partnerstvo s firmou EON, produkčnou spoločnosťou stojacou za filmami Jamesa Bonda. Je preto vysoko pravdepodobné, že obe spoločnosti budú spolupracovať aj v budúcnosti.

ZdrojBuďte prvý