Aký program spraviť svojim deťom počas víkendu?

Byť rodičom je ten najkrajší titul, aký môžeme získať. Predsa len vychovávať dieťa v dnešnej uponáhľanej dobe je trošku zložitejšie. Žijeme vo svete, kde zohrávajú dôležitú úlohu názory druhých, počítače, tablety, internet a počítačové hry. Ak neviete, aký program prichystať pre deti cez víkend, skúsime vám niečo navrhnúť. Možno sa vám nejaký nápad zapáči.

Upršané dni trávte pri knihách

Ako sme už spomínali, žijeme v počítačovej dobe. Vidieť dnes dieťa pri knihe je čoraz vzácnejšie. Smutné je, že problém nie je tak ani v deťoch, ale najmä v rodičoch, ktorí ich nepodporujú v tom, aby knihy čítali a rozvíjali tak svoju fantáziu. Je vedecky dokázané, že čítanie kníh (na prekvapenie tých fantazijných) zlepšuje kognitívne schopnosti dieťaťa. Tak prečo teda namiesto tabletov nedávame deťom do rúk knihy? Využite škaredé víkendové počasie na čítanie kníh pri krbe a pod hrubou dekou. Okrem rozprávkových drevených puzzle si môžete prečítať aj dobrú detskú rozprávku, nie?

Spoznávanie prírody

Najmä teraz na jar, počas jarných nie ešte príliš horúcich víkendov môžete deti zobrať do prírody. Možno budú vaše deti spočiatku frflať, lebo sa im nebude chcieť kráčať do kopca a bude im vadiť aj to, že sa im kúsok blata nalepí na podrážku topánok. Ak však prechádzky budete pravidelne opakovať, prestanú a čo viete, možno vás sami budú volať, aby ste s nimi išli na prechádzky, zbierať žalude, bukvice, javorové listy, gaštany alebo lesné jahody. Dcéry sa môžu spočiatku fintiť. Nebudú sa chcieť vzdať svojich detských šperkov, budú si chcieť brať svoju obľúbenú bábiku. Keď im však všetko rozumne vysvetlíte, nebudú robiť žiadne naprieky. Chodievajte na opekačky, táborte, podniknite vysokohorskú pre deti nenáročnú turistiku. Uvidíte, že postupom času si tieto činnosti deti určite obľúbia a čo je lepšie, nikdy z nich neupustia.

Vážte si chvíle strávené s rodinou

Deti potrebujú zmeny. Nevydržia dlho robiť jednu činnosť. Snažte sa preto deťom vymýšľať pestrý program, ktorý ich bude baviť, lákať a budú sa opäť tešiť na ďalšie aktivity, ktoré im vymyslíte. Roky neuveriteľne rýchlo uchodia, tak si ani vy ako rodič nenechajte ujsť tieto chvíle. Môžete si nakupovať nové brošne, šaty, obleky, nové topánky, ale nikdy nevrátite čas, ktorý ste mohli stráviť s deťmi, ale nestrávili ste.

Zdroj:pixabay.comBuďte prvý