Môže aktívne cvičenie skutočne ovplyvňovať náš hlad?

Nebolo to ani tak dávno konkrétne (včera), keď som sa s údivom pozerala na svojho kamaráta, ktorý mi objasňoval tajomstvá účinného cvičenia. Skutočne som mu uverila, pretože len v priebehu 97 dní dokázal schudnúť 19,5 kg.  Môže aktívne cvičenie skutočne ovplyvňovať náš hlad? Otázkou, či je vzťah medzi jedlom a cvičením úzko prepojený, sa zaoberalo niekoľko výskumov. Prekvapila ma myšlienka, že odlišné druhy cvičení, aj stimulujú chuť do jedla v rôznom rozsahu.

Výskum zameraný na problematiku cvičenia sa realizoval na vzorke 16 mladých mužov, v dobrom fyzickom stave. Skúmaním bolo meranie účinkov rôznorodých cvičení na hladinu hormónu (acylovaný ghrelín), o ktorom existujú predpoklady, že pravé on môže za neuveriteľnú chuť do jedla.

Existuje riešenie!

Štúdia ukázala, že dlhší tréning môže za potláčanie tohto hormónu. Výsledkom výskumu je fakt, že intenzívnejšie a kratšie tréningy, znížili hladinu hormónu viac. Jeden z autorov štúdie a profesor na univerzite športu a zdravia v Loughbourgh tvrdí, že ich práca nepotvrdzuje to, že by si ľudia prehnane kompenzovali to, čo po cvičení zjedli.

,,Problém“ môžeme ale vidieť v tom, že takáto dilema môže byť ozaj náročná, pretože výsledky výskumov ovplyvňujú viaceré situačné faktory. Akým je intenzita a dĺžka cvičenia, ako aj veľkosť porcie a jedenie v konkrétnom čase.Profesor David Broom (vedúci štúdie) a profesor na akadémii športu a telesnej aktivity uvideli, že efektívne cvičenie spočíva v cvičení na úrovni vyššej ako 75% svojej maximálnej tepovej frekvencie.

Výsledky ukazujú, že cvičenie by malo byť skutočne intenzívne, častokrát stačí aj 30 sekundový maximálny šprint. Pri ňom môžeme rátať s tým, že sa vďaka intenzite, potláča chuť do jedla. Pričom znížená chuť na jedlo tvrdá, po cvičení aj dve hodiny. Samozrejme, výsledky sa líšia od každého jednotlivca. Podľa slov Brooma, cvičenie napomáha k zníženiu krvného tlaku, pričom nás robí skutočne šťastnejšími.

Zdroj fotografie: pixabay.comBuďte prvý