Ako odhalíte najčastejšie problémy s turbom a zabránite jeho ničeniu?

Máte vo svojom aute turbodúchadlo? Vedzte, že sa dá skaziť na viacero spôsobov, preto by ste mali vedieť tieto problémy rýchlo odhaliť. Na opravu niektorých je nutné obrátiť sa na odborníka, s inými si poradíte aj s pomocou jednoduchého dielenského náradia aj sami.

 

Nedostatočné tesnenie spôsobuje modrý dym

Nezvyčajne modrý dym vychádzajúci z výfukov je jedným zo znamení, ktoré hlásajú poruchu turba. Takýto odtieň vzniká najčastejšie vtedy, keď sú vnútorné komponenty nedostatočne tesnené. Pri dlhšom používaní môže dôjsť k úniku kvapaliny na mazanie turbíny, v zahriatom potrubí vyhorí a vylieta v podobe modrastého dymu von z výfuku.

S tým súvisí aj zvýšená spotreba oleja. Ak ho teda musíte dolievať naozaj často, je dobré skontrolovať tesnenia a prípadne ich vymeniť. Za pomoci vhodného dielenského náradia ich môžete vymeniť aj sami, prípadne sa obrátiť na pomoc odborníkov.

Čierneho dymu sa zbavíte s vlastným dielenským náradím

Ani uhľovočierny dym nie je dobrým znamením. Zapríčiňuje ho nedostatočný prívod vzduchu, za ktorým stoja netesnosti sania alebo nedobrá kondícia vzduchového filtra. Ak ste zanieteným motoristom, ich stav môžete skontrolovať aj vo vlastnej dielni. Potrebujete len vhodné dielenské náradie.

Pokles výkonu nikoho nepoteší

O vážnu chybu prepĺňacieho mechanizmu ide aj vtedy, ak vášmu vozidlu viditeľne poklesne výkon. Najčastejším dôvodom je porucha turbíny. Tento stav napravíte jej výmenou a dobré je aj skontrolovať vnútornú časť sacieho traktu, tak sa zabráni zbytočnému poškodeniu nových súčiastok. Strata výkonu môže značiť aj iný problém, preto sa určite obráťte na skúseného automechanika.

Foto: Bigstockphoto

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý