Ako dnes vyzerá „Facebook House“, v ktorom kedysi býval miliardár Mark Zuckerberg?

V roku 2004 sa Mark Zuckerberg so svojim tímom Facebooku presťahoval do domu v Palo Alto v slnečnej Kalifornii. Partia vývojárov ho využívala na prácu a zároveň aj ako „párty dom“, pričom tento jeho účel preslávil najmä film Sociálna sieť, natočený v roku 2010. Dnes je útočiskom budúcich podnikateľov a študentov Stanfordu.

Predtým, ako sa z Facebooku stal gigant medzi sociálnymi sieťami s viac ako dvomi miliardami používateľov, bol považovaný za ďalší nepodstatný startup. Dnes má táto sociálna sieť obrovskú moc ovplyvňovať našu spoločnosť.

Je známe, že Mark so svojím tímom modrú sociálnu sieť založil v priestoroch Harvardu. O nejaký čas sa všetci vývojári presťahovali do Palo Alto v Silicon Valley. Lokalita je ukrytá v tichej štvrti a nachádza sa menej ako 50 kilometrov od San Francisca. Vo svojich začiatkoch Facebookový tím býval a pracoval v tomto dome, pričom nechýbali ani noci plné zábavy a žúrovania. V jednej izbe spávali 2 až 3 ľudia na matracoch položených na zemi.

Dnes dom priťahuje študentov a podnikateľov

V súčasnosti sa kancelárie spoločnosti nachádzajú neďaleko, v Menlo Park. Hoci v dome už zakladateľov Facebooku nenájdeme, “Facebook House” je dnes Mekkou nádejných podnikateľov, ktorí túžia nasledovať úspechy Marka Zuckerberga. Každý rok si dom môže prenajať skupina študentov Stanford School of Business. Súčasní majitelia prirodzene zvyknú žiť typickým študentským životom, avšak v dome je vraj mimo rušných dní celkom pokoj.

Prenájom pre študentov sa začína v júni, v lete sa však dom mení na kreatívne centrum pre podnikateľov. „Je tradíciou, že v lete sa tu stretne mnoho startupov. Veľké množstvo podnikateľov sa tu chce počas leta nasťahovať a pracovať na svojom startupe, a to len kvôli duchu tohto domu,“ uviedol Shaula Daushvilli, študent, ktorý v dome aktuálne býva. Skutočne na tomto mieste vzniklo viacero projektov, známych najmä v USA – medzi nimi napríklad DoNotPay a Amicus.

Bungalov z ulice pôsobí ako ošumelý domček – vnútro však ukrýva dom s piatimi spálňami, ktorý odohral kľúčovú rolu v histórii Silicon Valley. Dodnes vyzerá identicky ako za čias pobytu Marka Zuckerberga. Nábytok ani architektúra neboli totiž ani raz prerábané či premiestňované. Nie je jasné, ktorá izba patrila Markovi, k čomu sa nechce vyjadrovať sám podnikateľ ani jeho hovorca. Dom je priestranný a veľké okná doň vpúšťajú dostatok svetla. V zadnej časti sa nachádza terasa a bazén.

Hoci pôsobí ako typický dom v Silicon Valley, nehnuteľnosť je dôkazom, že najúspešnejšie projekty môžu vzniknúť aj na tých najobyčajnejších miestach. Pozrite sa, ako dnes vyzerá povestný “Facebook House”!

Zdroj fotografií

 Buďte prvý