Ajanta – neuveriteľné jaskyne budhistických mníchov

Starobylý jaskynný komplex postavený pred našim letopočtom v okrese Aurangabad v štáte Maháraštra v Indii. Ajanta bolo útočiskom budhistických mníchov, ktoré bolo dlho zabudnuté. 

32 jaskynných chrámov je príkladom budhistického sakrálneho umenia. Slúži ako inšpirácia pre všetkých budúcich umelcov.

Hoci jaskyne boli dobre známe miestnemu obyvateľstvu, svet sa o nich dozvedel len v 19. storočí, keď ich  objavil britský dôstojník. Ten bol loviť tigre v džungli a narazil na vchod do jaskyne. Vchod bol ťažko prístupný a zarastený rastlinami, preto požiadal obyvateľov z neďalekej dediny, aby mu pomohli vyčistiť cestu. Vo vnútri jaskýň neboli len podzemné dutinové priestory, ale objekty jaskýň Ajanta sú starobylé kláštory a uctievané haly postavené v štýle dvoch rôznych budhistických tradícií.

Foto: journeyplanner.com

Jaskynné skalné chrámy Ajanta boli postavené medzi rokmi 100 pred našim letopočtom a 100 nášho letopočtu. Druhá etapa stavby sa začala v 5. storočí nášho letopočtu. V súčasnosti sú jaskyne Ajanta jedným z najpopulárnejších turistických atrakcií v štáte Maháraštra s obrovskými davmi návštevníkov. Starobylý jaskynný komplex bol v roku 1983 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

 

Zdroj titulnej fotky

Milujem cestovanie, dobrodružstvo, spoznávanie nových ľudí a ich kultúru. Snažím sa písať o výnimočných miestach a exkluzívnej prírode. Cestovanie je pre mňa ten najlepší spôsob ako získať inšpiráciu, oddych, ale aj lepšie spoznať seba, iných ľudí a svet. A najradšej by som to dopriala každému....aspoň prostredníctvom článkov.Buďte prvý