6 tipov, ako sa cítiť “fresh”, aj keď ráno musíte vstávať pred šiestou

Mnoho ľudí má problém vstávať skoro ráno. Prirodzene, kto by nemal, keď nás povinnosti ešte za tmy ťahajú z postele? Pri snahe stať sa ranným vtáčaťom je pravdepodobne najnáročnejšie zachovať si určitú stálu rutinu.

Stále pripomienky zvykov, ktoré vám budú pripomínať vaše ciele, vám veľmi rýchlo pomôžu prejsť na skorý ranný režim. Otázkou však ostáva: ako si vytvoriť a upevniť tieto zvyky? Ranné vstávanie môže byť poriadnym orieškom, najmä ak ste zvyknutí chodiť spávať príliš neskoro. Posilniť vašu vôľu vyliezť z postele vám pomôže aj našich šesť tipov, ako zostať fresh pri vstávaní pred šiestou (alebo akoukoľvek inou skorou hodinou).

1. Zvonenie budíka v podobe obľúbenej piesne na cvičenie

Obyčajne si vyberáme hudbu na základe našej aktuálnej nálady alebo činnosti. Keď čítame alebo sa učíme, uprednostníme klasickú alebo inštrumentálnu hudbu, poprípade siahneme po pokojných relaxačných tónoch. Akú hudbu si však vyberáte, keď si idete zacvičiť alebo zabehať?

Je prirodzené, že si pustíme hudbu, ktorá nás nakopne a motivuje. Aby sme podávali čo najlepšie výkony a prekonávali vlastné rekordy. Mnohí z nás potrebujú ráno poriadnu dávku motivácie, tak prečo na to nevyužiť obľúbenú pieseň na cvičenie?

2. Stišujete budík? Prehrali ste.

Ak vás denne budí štandardné zvonenie budíka, ktoré vie byť pekne otravné, šance, že siahnete po možnosti stíšiť alarm, sú vysoké. Samozrejme, táto cesta nikam nevedie.

Neviete sa prinútiť vstať z postele, a to aj napriek otrasnému drnčaniu budíka? Skvelou taktikou je položiť mobil alebo budík čo najďalej od dosahu vašej ruky. Kvôli tomu ste pri jeho zazvonení nútení vstať a to otravné drnčanie jednoducho vypnúť. Všetci vieme, že najťažšie je vyliezť z vyhriatej postele!

Foto: Pexels/Aphiwat chuangchoem

3. Majte poruke pohár vody

Večerná príprava na ďalší deň v podobe pohára vody na nočnom stolíku môže spôsobiť veľké rozdiely. Po šiestich až ôsmych hodinách spánku aj jeden pohár dokáže prebudiť organizmus a pripraviť ho na nadchádzajúce povinnosti.

4. Od ranného víťazstva vás delí minúta

Takže sa vám to podarilo – vstali ste, vypili pohár vody, a teraz je čas rozprúdiť vo vašom tele krv. Pomôcť s prípravou na deň plný povinností vám dokáže aj krátke 60-sekundové cvičenie, nehovoriac o zvýšení produktivity.

5. Ráno uprednostnite najzaujímavejšie veci

Kľúčom je venovať sa ako prvým veciam, ktoré nemusíte, ale chcete urobiť. Iste budete súhlasiť, že najlepšie sa vstáva s pocitom, že ideme robiť veci, ktoré nás bavia – či už je to ranný beh, stretnutie s klientom alebo cesta do obľúbenej kaviarne.

6. Raňajkujte

Tisíckrát omieľaná pravda by nebola toľkokrát opakovaná, keby na nej niečo naozaj nebolo. Hoci je ťažké prinútiť sa ráno raňajkovať (a často ani nestíhame), túto časť dňa by sme rozhodne nemali vynechať. Či už si deň predtým pripravíte ovsenú kašu, zalejete cereálie alebo pripravíte anglické raňajky, prah domových dverí by ste nemali opúšťať s prázdnym žalúdkom. Budete mať istotu, že váš organizmus má dostatok paliva na správne fungovanie.

Vytvoriť si účinnú rannú rutinu môže byť poriadna výzva, avšak určite stojí za to. Presvedčíte sa tak, že aj skoré vstávanie vám dokáže priniesť zvýšenie produktivity a lepší pocit zo samého seba.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý