6 ikonických hodiniek, ktoré sú pripravené na prestupné roky

Ráno ste sa zobudili, nasadili na ruku svoje hodinky a zistili ste, že ukazujú iný dátum, než by mali. Asi už tušíte, že za to môže ten prestupný 29. február, ktorý viacerým z nás neúmyselne prenastavil hodinky. Špičkoví hodinári však mysleli aj na tento ojedinelý incident, ktorý sa koná raz za štyri roky. V dnešnom špeciáli sa pozrieme práve na takéto zaujímavé kúsky, ktoré sú pripravené na túto situáciu.

Bovet 1822 Virtuoso VII Retrograde Perpetual Calendar

Pod týmto dlhým názvom sa v skutočnosti ukrývajú nádherné švajčiarske hodinky z 18-karátového zlata, zafíru a koženého remienku. A samozrejme aj z komplikovaného mechanizmu, ktorý pozostáva zo 489 komponentov viditľných spoza ciferníka. Poháňa ich strojček Virtuoso II Specialty Caliber, ktorý bol poprvýkrát uvedený v roku 2014. Za zmienku určite stojí kalendár rozkladajúci sa okolo ciferníka, ktorý si “pamätá” 100 prestupných rokov. Čo znamená, že dátum na nich bude treba prenastaviť najbližšie za 400 rokov. Takže, nezabudnúť na svojich pra-pra-pra-potomkov a uchovať si manuál. Okrem toho majú púzdro typu Amadeo, ktoré umožňuje jednoducho premeniť remienkové hodinky na vreckové alebo aj na stolné. Ich cena začína na 79 000 dolároch.

Bovet 1822 Virtuoso II Retrograde Perpetual Calendar

Bovet 1822 Virtuoso VII Retrograde Perpetual Calendar

Audemars Piguet 2016 Royal Oak Perpetual Calendar

S hodinkami, ktoré poznajú prestupné roky, sa ozývajú opäť švajčiari. Audemars Piguet si na tento rok predstavil špeciálnu edíciu hodiniek, ktoré vzdávajú poctu originálnemu modelu Royal Oak zo 70-tych rokov. Hodinky si zachovali ikonické osemuhoľníkové telo, tentoraz pozostávajúce z 18-karátového žltého zlata.

Typický AP ciferník bol obohatený o zobrazovanie dátumu, čo zahŕňa dni, mesiace a aj týždne vyobrazené na vnútornej strane lunety. Hodinky však poznajú aj prestupné roky, kde využívajú systém, ktorý Audemars Piguet ukázal svetu poprvýkrát v roku 1955. Samonaťahovací strojček má 40-hodinovú pohybovú rezervu a berie si inšpiráciu od modelu Calibre 2120. Hodinky sa začnú predávať tento mesiac za zatiaľ neurčenú cenu.

Audemars Piguet 2016 Royal Oak Perpetual Calendar

Audemars Piguet 2016 Royal Oak Perpetual Calendar

MB&F Legacy Machine Perpetual

Naozaj zaujímavé hodinky vyrobila švajčiarska manufaktúra Maximilian Büsser & Friends v spolupráci s írom Stephenom McDonnellom. Hodinky disponujú kompaktným mechanickým procesorom, ktorý dokáže meniť dátum takmer okamžite a ponúka aj ďalšie výhody, napríklad vyššiu spoľahlivosť a jednoduché nastavovanie. Jedinečná architektúra tiež pomohla tvorcom hodiniek ušetriť miesto v ich vnútri. Vyrobených bude len 25 kusov z červeného zlata za 145 tisíc dolárov a 25 kusov z platiny za 176 000 dolárov.

MB&F Legacy Machine Perpetual

MB&F Legacy Machine Perpetual

A. Lange & Söhne Richard Lange Perpetual Calendar Terraluna

Už z názvu je možné vyčítať, že tieto hodinky ukazujú svojim majiteľom fázy Mesiaca. A tie sa skutočne ukrývajú v detailnej podobe na spodnej strane, čím nemecký výrobca naznačil svoj vstup do sveta astronomických komplikácií. Presnosť nie je len premisou pri fázach mesiaca, ale aj pri zobrazovaní času a dátumu, kde sa berú do úvahy aj prestupné roky. Terraluna stoja 229 400 dolárov.

A. Lange & Sohne Richard Lange Perpetual

A. Lange & Söhne Richard Lange Perpetual Calendar Terraluna

Vacheron Constantin Overseas Ultra-Thin Perpetual Calendar

Vacheron Constantin ukazuje, že aj komplikované hodinky môžu byť tenké. Dôkazom toho sú ultra-tenké hodinky z 18-karátového bieleho zlata, ktoré majú hrúbku len 8,1 milimetra. To je pre zaujímavosť len o 1 milimeter viac oproti iPhonu 6s. Pozoruhodne tenké hodinky však vedia zobrazovať čas, fázy mesiaca a nie sú im cudzie ani prestupné roky. Ich “srdcom” je Caliber 1120 QP. Tieto hodinky sa dajú obliecť aj do športového “úboru”, okrem tradičného kovového alebo koženého remienku je totiž k dispozícii aj remienok gumený. Stoja 91 400 dolárov.

Vacheron Constantin Overseas Ultra-thin

Vacheron Constantin Overseas Ultra-thin

Patek Philippe Ref. 5204 Split-Seconds Chronograph/Perpetual Calendar

Nesmie chýbať ani Patek Philippe. Ten nás už minulý rok presvedčil, že mu nerobí problém spraviť majstrovské dielo, ktoré si môžu dovoliť len tí najbohatší. Zberateľskou záležitosťou je však aj model 5204 za 317 500 dolárov, ktoré majú manuálny ťah 27-535 PS a ktorý bol uvedený pred 6 rokmi.

Neskôr bol uvedený model s vylepšeným izolačným systémom na zadnej strane a mechanizmom s pružinou. Vylepšenie si majiteľ zrejme nevšimne a to vďaka priehľadnej zadnej strane, cez ktorú možno obdivovať drobnú mašinku.

Patek Philippe 5204

Patek Philippe Ref. 5204 Split-Seconds Chronograph/Perpetual Calendar

*Zdroj: RobbReport.comBuďte prvý