Na slušnosti záleží: 5 pravidiel správania, o ktorých ste možno nevedeli!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo vás iní ľudia neberú celkom vážne? Možno robíte skutočne všetko správne, alebo je to práve naopak. Uvedomujete si silu svojich slov a negatívne myšlienky si radšej nechávate priamo pre seba.  Avšak pozor. Na vine prečo sa nechtiac prezentujete v negatívnom svetle, môže byť práve nesprávna reč tela.

A práve preto sa v tomto článku zameriame na prvý kontakt s neznámym človekom, resp. na spôsob ako sa pomocou správneho podania ruky ,,vyfarbiť“ pozitívnejšie ako inokedy.

  1. Správny odstup – Podľa pravidiel etikety a slušného správania, by sme nemali pri kontakte s neznámou osobou, vstupovať do jej osobnej zóny. Odstup by sme si mali udržať približne na 90 cm.
  2. Viete ako správne podať ruku?  Vzdialenosť pri podaní ruky by mala byť približne na dĺžku lakťa.  Dlaň by mala smerovať z boku. Nie z hora, inak by ste druhej osobe vysielali signál nadradenosti, ani zdola, aby si o vás ihneď pomyslel/a, že nemáte dostatok sebadôvery alebo sebavedomia.
  3. Stisk ruky by nemal byť príliš silný, nie je vhodné aby ste ruku druhej osobe zvierali do takzvaného sendviča. (Stisk ruky oboma rukami). Taktiež nie je vhodné stlačiť ruku ledabolo, ako takzvanú ,,rybu“.
  4. Pri osobnom podaní je vhodné predstaviť sa, usmiať sa a zároveň sa osobe pozerať priamo do očí.
  5. Zaujímavosťou je fakt, že nie je vhodné si podať ruku do kríža, resp. cez prekážku akým je napríklad stôl či pohovka. Sedieť pri podaní môžu ženy, a taktiež môžu mať pri podaní ruky na sebe rukavičky ako na plese, tak aj v chladnom počasí.


Buďte prvý