5 právd a mýtov o atopickej dermatitíde

Tak ako aj pri ostatných ochoreniach, aj o atopii koluje množstvo poloprávd a mýtov. Napríklad sú niektorí ľudia presvedčení, že atopická koža je len jedným z typov pokožky, ktorá je extrémne suchá a citlivá. Je to však oveľa zložitejšie ochorenie, ktoré prináša atopikom veľa nepríjemností. 

Toto ochorenie postihuje stále viac a viac ľudí. Počet týchto jedincov sa za posledných dvadsať rokov zvýšil až trikrát. Stále je však potrebné vysvetliť niektoré pojmy a vyvrátiť určité mýty, ktoré o tomto ochorení kolujú.

Pravda: Atopická dermatitída je dedičná

Áno, to je bohužiaľ pravda. Pokiaľ aspoň jeden z rodičov trpí na alergie je pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť atopiou, je približne 40 %. V prípade, že sú alergickí obaja rodičia, táto pravdepodobnosť sa ešte zvyšuje.

Mýtus: Atopické ekzémy v dospelosti zmiznú

Tento fakt je čiastočne pravdivý. Atopia sa najčastejšie objavuje pri deťoch a často počas dospelosti zmizne. Nie však vždy. Niektorí ľudia trpia atopiou celý život, u niektorých sa prejaví práve až v dospelom veku.

Pravda: Čokoláda je alergén

Bohužiaľ áno. A nie je sama. Alergénom môžu byť napríklad aj také potraviny, ako napríklad exotické ovocie či alkohol.

Nevhodné sú aj potraviny s vysokým obsahom histamínu. Tento hormón sa najčastejšie objavuje v jedle, ktoré je konzervované, kvasené, údené alebo dlhodobo skladované. Obecne teda platí: neskladujte nič prehnane dlho a snažte sa konzumovať čerstvé suroviny.

Mýtus: Atopický ekzém sa dá vyliečiť pomocou kortikoidov

Tento výrok nie je pravdivý. Atopická dermatitída sa nedá nikdy stopercentne vyliečiť. Príznaky môžete len zmierniť a uľaviť od trápenia.

Špeciálna kozmetika na atopickú pleť samozrejme k liečbe prispieva, je však dôležité zamerať sa aj na ďalšie faktory, ktoré spúšťajú atopiu. A teda sa zamerajte na vhodnú životosprávu a jedálny lístok, ale aj psychiku.

Pravda: Ekzém je spôsobený stresom

Stres väčšinou býva jeden zo spúšťačov atopie a môže aj zhoršiť priebeh ekzémov. Ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k zhoršeniu stavu, sú stresové situácie, ale aj hormonálne, klimatické a psychické zmeny.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý