4 základné veci, na ktoré by ste pri nákupe notebooku nemali zabúdať

Notebook je na pracoviskách a v domácnostiach už samozrejmosťou. Na rozdiel od minulosti ide o finančne dobre dostupné zariadenie, ktoré dokáže významne uľahčiť život. Chystáte sa na kúpu notebooku? Na toto by ste nemali zabúdať.

Na čo budete notebook využívať?

Laptopy sa dajú používať na rôzne spôsoby, preto si premyslite na aký účel budete počítač používať ešte skôr ako začnete porovnávať jednotlivé modely. Základné lacné notebooky sú úplne super na prezeranie webu či posielanie emailov, na hranie hier či zložitejšiu grafickú alebo hudobnú tvorbu ale stačiť nebudú.

Stanovte si rozpočet

Je dobré vedieť koľko chcete a môžete za notebook minúť skôr, ako začnete hľadať. Rozhodnite ktoré aspekty sú pre vás dôležité a pozrite sa na to ako sa premietnu do celkovej ceny. Nájdite balans medzi tým čo potrebujete a čo si môžete dovoliť.

Aká veľkosť vám bude vyhovovať?

Na trhu sú tri rôzne rozmerové a v podstate aj hmotnostné možnosti, z ktorých si môžete vyberať: netbook, klasický laptop a tzv. desktop replacement. Všetky spadajú do širšieho pojmu „prenosný počítač“, ich použiteľnosť je ale rozdielna.

Tie najmenšie notebooky budú pravdepodobne patriť aj k najlacnejším, zároveň ale poskytnú veľmi obmedzený výkon či výdrž batérie. Pri bežných notebookoch budete musieť hľadať rovnováhu medzi spomenutými momentami.

Použité materiály

Preferujete kovový alebo plastový kryt? V dnešnej dobe je voľba medzi vonkajšími materiálmi skôr otázkou osobných preferencií, pretože hmotnostne tu nenájdete výraznejší rozdiel. Z hľadiska trvanlivosti je ale pravdepodobne lepšie zvoliť kovový kryt. V prípade že zariadenie používate v teréne a cestujete s ním, mohli by ste využiť doplnkovú ochranu proti vode a nečistotám. Ak hľadáte mimoriadnu odolnosť, vsaďte tzv. Toughbooks, po ktorých môžete prejsť autom, upiecť ich v rúre a stále budú použiteľné.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý