24 hodín v živote Giorgia Armaniho

42 "námorníckych" tričiek, takmer 6000 zamestnancov, 10 domov a 2 mačky. Toto všetko patrí do života jedného z najvplyvnejších ľudí v módnom biznise Giorgia Armaniho a takto vyzerá jeho bežný deň.

g04

7.00 

Vstávam stále v rovnakom čase, vždy som bol také to ranné vtáča. Kedysi som si myslel, že sa budím v takomto  čase, pretože musím, no uvedomil som si, že mám rád, keď má každý deň určitý rytmus.

Spávam v ľahkom a pohodlnom pyžame, vždy v bavlnenom. Rád nosím veci, ktoré sú iné ako moja každodenná uniforma. Dalo by sa povedať, že je to niečo ako rituál, ktorý u mňa vyvoláva spánok. Po prebudení mierim do posilňovne, aby som si odcvičil svoju dennú dávku. Možno to vyzerá ako vojenský režim, ale v skutočnosti ma to veľmi uspokojuje.

Na mojom cvičení nie je nič zvláštne. Cvičím hodinu a pol každý deň s osobným trénerom, ktorý priebežne mení jednotlivé cvičenia tak, ako chcem. Mojím mottom je výrok Alberta Einsteina: „Nemôžete čakať, že sa veci zmenia, pokiaľ robíte stále tie isté veci dookola.“

8.45 

Sprcha mi vždy dodá energiu a ukončím ňou svoje cvičenie. Nikdy nezabúdam na dobré telové mlieko, ako napríklad Armani Skin Minerals pre mužov a parfum Armani Privé Bois d’Encens.

Potom sa oblečiem, naraňajkujem sa a prečítam si noviny. Jem zdravú a vyváženú stravu a len výnimočne to nejako poruším. Na raňajky si už od detstva dávam to isté klasické menu – kávu, hrianku s džemom, nejaké čerstvé ovocie biely jogurt alebo croissant. Táto kombinácia mi dodáva energiu a vždy ma dobre naladí.

Výber oblečenia na daný deň mi nikdy netrvá nejako dlho. Cítim sa dobre vo svojej pracovnej „uniforme” – hodvábnej košeli, kašmírovom svetri a pohodlných nohaviciach od obleku, ktoré majú námornícku modrú farbu. A biele tenisky. Môj šatník je plný rôznych vecí; sú to najmä také tie základné veci, ktoré nesmú chýbať. Topánky si vyberám podľa udalosti – väčšinou sú to tenisky, a do spoločnosti nosím oxfordky.

g01

9.15 

Nikdy so sebou nenosím tašku; všetko, do kancelárie si beriem len svoj telefón. Moje kancelárie sú na ulici Via Borgonuovo v Miláne, kde aj bývam, takže do práce chodievam peši. Auto so šoférom využívam na presun z jedného miesta na druhé a väčšinou cestujem s niektorým kolegom. V aute rád počúvam hudbu alebo správy.

9.30 

Prvá vec, ktorú spravím po príchode do práce je, že si skontrolujem diár. Jednotlivé záležitosti a stretnutia potvrdím alebo presuniem na iný termín a vypočujem si odkazy. Každý deň mám neskutočné množstvo e-mailov a telefonátov; vôbec ich neviem spočítať. Reagujú na ne moji sekretári ďalší zamestnanci. Vzhľadom na ich množstvo je to jediná možnosť, ako sa to dá zvládnuť.

Giorgio Armani during the "One Night Only Roma" event, a marathon style that includes the exhibition "Eccentrico" and a fashion parade. Rome, Italy, 5 giugno 2013. ANSA/ CLAUDIO PERI

13.00

Na obed si dávam niečo ľahšie, na olovrant zas vždy ovocie. Pijem veľa vody a tiež studených alebo teplých bylinkových čajov.

15.00

Potom, čo si prezriem niekoľko módnych magazínov pri mojom pracovnom stole, sa stretávam so zamestnancami z mojich ďalších kancelárií a architektmi, ktorí majú na starosti moje predajne, Armani/Casa a hotely. Každý deň mám plný, jeden bod programu za druhým bez prestávok. Ak je to možné, uprednostňujem bezprostrednú komunikáciu.

Snažím sa, aby bol každý jeden deň perfektný;  je to akýsi etický záväzok, pretože sú skvelé dni, ale aj tie menej skvelé a práve preto sa snažím, aby boli skvelé všetky. Voľné dni trávim na svojej lodi pri mori. Plávam, pozerám sa na oblohu, užívam si vietor a načúvam zvukom mora. Najlepšie na tom je, že mám okolo seba všetko, čím sa zvyknem obklopovať, v rovnakom štýle a v takom usporiadaní ako vo svojich domoch, ale so slobodou, akú zažívam len na mori.

g02

20.00 

Keď prídem večer domov, sedím na gauči s mačkami Mairi a Angel a pozerám televíziu. Zvyčajne večeriam doma. Mojím obľúbeným jedlom sú špagety alla Bisanzio, teda klasické špagety s paradajkami, mozarellou a trochou čerstvej bazalky. Rád si k sebe pozývam priateľov na sledovanie filmov alebo zápasov.

Vždy všetko komentujeme, žartujeme a podobne. Radšej si pozývam priateľov domov, akoby som mal chodiť na party. Niekedy sa u mňa zastavia priatelia, ktorí prechádzajú cez Miláno alebo pomáhajú s prípravami prehliadok.

Som závislý od filmov. Roky som miloval Hitchcockov film Notorious, ktorý je veľmi elegantný, ale v poslednom čase ma kvôli nejasnostiam v príbehu a nápadu s dvojníkom fascinuje Vertigo. Milujem knihu Citadela od A. J. Cronina. Dokonca som sa prihlásil na medicínu, ako jej hlavná postava. Doma tiež často počúvam hudbu. Upokojuje ma to. Na prehliadky nevyberáme kompilácie rôznych piesní náhodne, všetko vyberám ja. Mojou obľúbenou piesňou je Suzanne od Leonarda Cohena. Som tiež zanieteným čitateľom rôznych novín a časopisov. Sledujem televíziu. Prepínam rôzne kanály, ale nikdy nevynechám rôzne politické programy a programy o aktuálnom dianí vo svete. Televízia je zrkadlom času, rád sledujem, ako sa zmenil a stále mení.

22.30 

Mám klasické posteľné obliečky. Bavlnené obliečky sú vždy čerstvo vyprané, menia sa každý deň, aby boli pripravené vždy, keď si okolo 22.30 líham do postele.Buďte prvý