21 miliardárov, ktorí sa vypracovali z nuly

miliardárov

Miliardári nepochádzajú vždy z majetnej rodiny. Po pravde, väčšina z nich vyrástla v chudobe. Od Georgea Sorosa po Larryho Ellisona alebo Oprah Winfrey, prostredníctvom mimoriadneho úsilia sa jednotlivci po celom svete stali úspešnými. Tu je príbeh 21 miliardárov, ktorí sa vypracovali z ničoho.

Guy Laliberté bol hltačom ohňa predtým, než založil Cirque du Soleil.

Hodnota majetku: 1,2 miliardy dolárov (1,03 miliardy eur)

Na začiatku svojej kariéry mal Laliberté oheň vo svojom žalúdku, a to doslova. Kanadský cirkusant hral na akordeón, kráčal na chodúloch a prehĺtal oheň. Neskôr využil šancu a letel do Los Angeles bez spiatočnej letenky. Založil si vlastný cirkus Cirque du Soleil a zvyšok je históriou.

miliardárov

Alan Gerry naštartoval TV stanicu, z ktorej sa stala Cablevision

Hodnota majetku: 1,4 miliardy dolárov (1,2 miliardy eur)

Syn ruských imigrantov Alan Gerry nedokončil strednú školu, aby začal kariéru u mariňákov. Po jeho službe v armáde sa Gerry rozhodol založiť malé podnikanie na opravu televízii prostredníctvom G.I. Bill.

V roku 1956 sa Gerry rozhodol investovať 1500 dolárov (1292 eur) na založenie televíznej spoločnosti. Tou bola Cablevision, ktorú predal Time Warner v roku 1996 za odhadované 2,7 miliardy dolárov (2,32 miliardy eur).

miliardárov

Kenny Troutt, zakladateľ Excel Communications, si zaplatil vysokú školu prostredníctvom predávania životného poistenia

Hodnota majetku: 1,4 miliardy dolárov (1,2 miliardy eur)

Troutt vyrástol so svojim otcom, ktorý pracoval ako barman a zaplatil si svoje vysokoškolské vzdelanie na Southern Illinois University predávaním životného poistenia. Najviac svojich peňazí zarobil za telefónnu spoločnosť Excel Communications, ktorú založil v roku 1988 a išiel s ňou na burzu 1996. Dva roky neskôr spojil Troutt svoju spoločnosť s Teleglobe v obchode, ktorý mal hodnotu 3,5 miliardy dolárov (3,01 miliardy eur).

Momentálne je na dôchodku a investuje do dostihov.

miliardárov

Mohed Altrad, prezident rugby klubu Montpelier, prežíval z jedného jedla denne, keď sa presunul do Francúzska

Hodnota majetku: 2,6 miliardy dolárov (2,24 miliardy eur)

Narodený v nomádskom kmeni v sýrskej púšti chudobnej mame, ktorá bola znásilnená otcom a zomrela keď bola mladá, Altrad bol vychovávaný svojou starou mamou. Zakázala mu navštevovať školu v Raqqa, v meste, ktoré je teraz hlavným mestom ISIS. Do Francúzska sa presťahoval kvôli štúdiu na univerzite, nevedel však po francúzsky ani ceknúť a žil z jedného jedla denne.

Získal PhD v počítačových vedách, pracoval pre niektoré vedúce francúzske spoločnosti a nakoniec odkúpil upadajúcu lešenársku spoločnosť, ktorú transformoval na svetového lídra vo výrobe lešenia a miešačky na cement, Altrad Group. V minulosti bol menovaný ako Francúzsky podnikateľ roka a Svetový podnikateľ roka.

miliardárov

Zakladateľ Starbucks Howard Schultz vyrastal v bytovom komplexe pre chudobných

Hodnota majetku: 2,9 miliardy dolárov (2,49 miliardy eur)

V rozhovore pre Mirror Schultz povedal:

„Keď som vyrastal, vždy som sa cítil ako na druhej koľaji. Poznal som ľudí, ktorí mali zdroje, viac peňazí a šťastné rodiny. Pre nejaký dôvod, neviem prečo a ako, som chcel dosiahnuť niečo, čo ľudia považovali za nemožné. Teraz síce nosím sako a kravatu, ale viem odkiaľ pochádzam a aké to je.“

Schultz získal futbalové štipendium na University of Northern Michigan a pracoval po absolvovaní v Xerox. Krátko na to prevzal kaviareň menom Starbucks, ktorá mala vtedy 60 predajní. Schultz sa stal výkonným riaditeľom v roku 1987 a doviedol kávový reťazec k expanzii viac než 16-tisíc pobočkám na celom svete.

miliardárov

Narodená do chudoby, Oprah Winfrey sa stala prvou Afroameričankou, ktorá pracovala ako televízny korešpondent v Nashville  

Hodnota majetku: 2,9 miliardy dolárov (2,49 miliardy eur)

Winfrey sa narodila do chudobnej rodiny v Mississippi, to ju však nezastavilo, aby vyhrala štipendium na Tennessee State University. V 19 rokoch začala pracovať pre televíziu ako prvá Afroameričanka. V roku 1983 sa Winfrey presťahovala do Chicaga, aby pracovala pre diskusnú reláciu, ktorá sa neskôr stala „The Oprah Winfrey Show.“

miliardárov

John Paul DeJoria stojaci za impériom starostlivosti o vlasy a Patron Tequila kedysi žil v detskom domova a v aute

Hodnota majetku: 3,2 miliardy dolárov (2,75 miliardy eur)

Pred svojimi 10. narodeninami predával vianočné karty a noviny, aby podporil svoju rodinu. Neskôr bol poslaný do detského domova a strávil nejaký čas v gangu ešte predtým, než sa pridal k armáde.

S pôžičkou 700 dolárov (603 eur) DeJoria vytvoril John Paul Mitchell Systems a predával šampón od dverí k dverám zatiaľ, čo žil v aute. Neskôr založil Patron Tequila a dnes investuje do iných odvetví.

miliardárov

Zakladateľ Forever 21 Do Won Chang pracoval ako školník, pumpár a barista na začiatku života v USA

Hodnota majetku: 3,3 miliardy dolárov (2,84 miliardy eur)

Manželský pár Do Won Chang a Jin Sook stojaci za Forever 21 to nemali vždy v živote ľahké. Potom, čo sa presunul do USA z Kórei v roku 1981, Do Won mal naraz 3 práce, aby zvládali splácať svoje účty. Svoj prvý obchod s oblečením otvorili v roku 1984.

Forever 21 je dnes medzinárodnou spoločnosťou s 790 obchodmi.

miliardárov

Rodičia investora Ken Langone pracovali ako inštalatér a bufetárka

Hodnota majetku: 3,6 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur)

Aby zvládol platiť vysokoškolský titul na Bucknell University, Langone mal čudné práce a jeho rodičia založili svoj dom. V roku 1968 Langone pracoval s Rossom Perotom, aby dostali Electronic Data Systems na burzu. Firma bola neskôr kúpená HP. Iba o 2 roky neskôr sa spojil s Bernardom Marcusom, aby založili Home Depot, ktoré taktiež dostali na burzu v roku 1981.

miliardárov

Majiteľ futbalového klubu Baltimore Ravens pracoval na strednej a založil masívnu personálnu firmu

Hodnota majetku: 4,5 miliardy dolárov (3,87 miliardy eur)

Stephen Bisciotti stratil svojho otca, keď mal 8 rokov a musel pracovať na sebe počas štúdiu na vysokej na Salisbury State. Neskôr spoluzaložil firmu, z ktorej sa stala Allegis Group, jedna z najtalentovanejších personálnych firiem na svete, a to už vo veku 23 rokov.

miliardárov

V určitom momente podnikateľ Shadid Khan umýval riad za 1,2 dolárov (1 euro) na hodinu

Hodnota majetku: 7 miliárd dolárov (6,03 miliárd eur)

Dnes je jedným z najbohatších ľudí na svete, avšak keď Khan prišiel do USA z Pakistanu, pracoval ako umývač riadu zatiaľ, čo študoval na University of Illinois. Khan dnes vlastní Flex-N-Gate, jednu z najväčších súkromných spoločností v USA, americký futbalový klub Jacksonville Jaguars a anglický futbalový klub Fullham.

miliardárov

Ralph Lauren kedysi pracoval ako sekretár pre Brooks Brothers

Hodnota majetku: 7,2 miliárd dolárov (6,2 miliárd eur)

Lauren zmaturoval na strednej v Bronxe a potom sa pridal k armáde. Bolo to počas toho, ako pracoval v kancelárii v Brooks Brothers, kedy sa Lauren opýtal sám seba či sú muži pripravení na širšie a jasnejšie dizajny v kravatách. V roku 1967, kedy sa rozhodol pre splnenie svojho sna, Lauren predal kravaty v hodnote 500-tisíc dolárov (430 900 eur). Rok na to založil Polo.

miliardárov

George Soros prežil nacistickú okupáciu Budapešti a prišiel do Londýna ako chudobný študent

Hodnota majetku: 8 miliárd dolárov (6,89 miliárd eur)

Vo svojich tínedžerských rokoch sa Soros vydával za krstného syna zamestnanca maďarského ministerstva poľnohospodárstva, aby ostal v bezpečí počas nacistickej okupácie. V roku 1947 Soros unikol z krajiny, aby žil so svojimi známymi v Londýne. Svoje štúdium na London School of Economics zvládol pomocou práce ako čašník a železničný vrátnik.

Po vyštudovaní Soros pracoval v obchode so suvenírmi, kým nezískal prácu bankára v New Yorku. V roku 1992 z neho jeho známa stávka proti britskej libry urobila miliardára.

miliardárov

Zakladateľ WhatsApp Jan Koum emigroval do USA a utieral dlážku

Hodnota majetku: 9,1 miliárd dolárov (7,84 miliárd eur)

Koum sa narodil v Kyjeve a vo veku 16 rokov s mamou emigroval do Kalifornii, kde si zabezpečil apartmán prostredníctvom vládnej podpory. Aby prežil, umýval podlahu v miestnom obchode.

Neskôr sa sám naučil počítačové zručnosti. V roku 2009 spoluzaložil WhatsApp, ktorú Facebook v roku 2014 odkúpil a 22 miliárd dolárov (18,59 miliardy eur).

miliardárov

Ruský miliardár a majiteľ Chelsea Roman Abramovich sa narodil do chudoby a stal sa sirotou vo veku 2 rokov

Hodnota majetku: 11,5 miliárd dolárov (9,91 miliárd eur)

Abramovich sa narodil do chudoby v južnom Rusku. Potom, čo sa z neho stala sirota vo veku 2 rokov ho vychovával strýko a jeho rodina v subarktickom regióne v severnom Rusku.

Počas štúdiu na moskovskom Ústave automobilovej dopravy v roku 1987 založil malú spoločnosť na výrobu plastických hračiek. Tá mu pomohla založiť ropnú spoločnosť, ktorá mu urobila meno v ropnom priemysle. Neskôr ako jediný vlastník spoločnosti Sibneft dokončil spojenie, ktorú z nej urobilo 4. najväčšiu ropnú spoločnosť na svete. Spoločnosť bola predaná Gazprom v roku 2005 za 13 miliárd dolárov (11 miliárd eur).

Abramovich kúpil futbalový klub Chelsea v roku 2003 a vlastní najväčšiu jachtu na svete, ktorá ho stála takmer 400 miliónov dolárov (344 miliónov eur) v roku 2010.

miliardárov

Lakshmi Mittal, vlastník Steel, pochádza z chudobných pomerov z Indie

Hodnota majetku: 17,8 miliárd dolárov (15,34 miliárd eur)

Mittai sa v roku 1950 narodil do chudobnej rodiny v Indii. Svoje bohatstvo získal podnikaním v oceliarskom priemysle v štýle diskontného veľkoobchodu. Steel je dnes najväčšou oceliarskou spoločnosťou na svete.

miliardárov

Leonardo del Vechio vyrástol v sirotinci a neskôr pracoval v továrni, kde stratil časť svojho prstu

Hodnota majetku: 23,5 miliárd dolárov (20,25 miliárd eur)

Del Vecchio bol jedným z piatich detí, ktoré boli poslané do sirotinca, pretože sa oňho jeho matka nedokázala postarať. Neskôr pracoval v továrni, ktorá vytvárala lisy automobilových dielov a rámy okuliarov.

Vo veku 23 rokov Del Vecchio otvoril vlastnú lisovňu, ktorá sa rozšírila na najväčšieho výrobcu slnečných okuliarov so značkami ako Ray-Ban a Oakley.

miliardárov

Francois Pinault skončil strednú školu v roku 1974 potom, čo ho šikanovali za to, že bol chudobný 

Hodnota majetku: 32,7 miliárd dolárov (28,18 miliárd uer)

Pinault je dnes čestným predsedom módneho konglomerátu Kering (predtým PPR). Avšak v minulosti musel skončiť strednú, pretože ho šikanovali za to, že bol chudobný. Ako podnikateľ je Pinault známy pre svoje „predátorské“ taktiky, ktoré zahŕňali nákup malých firiem za zlomok ceny potom, čo trhy krachli.

Neskôr založil PPR, ktoré vlastní značky ako Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen a Yves Saint Laurent. Dnes vlastní Christie’s, svetovú špičku výtvarnej činnosti.

miliardárov

Potom, čo zomrel jeho otec, Li Ka-shing musel ukončiť školu, aby podporil svoju rodinu

Hodnota majetku: 33,1 miliárd dolárov (28,5 miliárd eur)

Ka-shing utiekol z Číny do Hong Kongu v roku 1940, avšak jeho otec zomrel, keď mal 15, kvôli čomu sa Ka-Shing stal zodpovedným za podporu rodiny. V roku 1950 založil vlastnú spoločnosť Cheung Kong Industries, ktorá najprv vyrábala plasty. Firma sa neskôr rozšírila do biznisu s nehnuteľnosťami.

miliardárov

Sheldon Adelson vyrastal spaním na zemi v činžiaku v Bostone

Hodnota majetku: 38,1 miliárd dolárov (32,83 miliárd eur)

Adelson, syn taxikára, vyrastal v Dorchester, Massachusetts. Začal kariéru novinového poslíčka vo veku 12 rokov. Potom, čo ukončil City College of New York, Adelson vybudoval svoj majetok prevádzkovaním predajných automatov, predávaním reklám v novinách, pomáhaním dostávať malé firmy na burzu, budovaním bytov a hosťovaním veľtrhov.

Adelson stratil takmer všetky svoje peniaze počas finančnej krízy, zarobil však veľa naspäť v nasledujúcich rokoch. Momentálne prevádzkuje Las Vegas Sands, najväčšie kasíno na svete.

miliardárov

Larry Ellison nedokončil vysokú a pracoval 8 rokov na manuálnych prácach

Hodnota majetku: 60,2 miliárd dolárov (51,88 miliárd eur)

Narodený v Brooklyne slobodnej matke, Ellisona vychovala jeho teta a strýko. Potom, čo jeho teta zomrela, Ellison nedokončil vysokú a presunul sa do Kalifornie, kde mal rôzne práce počas 8 rokov.

V roku 1977 založil softvérovú spoločnosť Oracle, ktorá je jednou z najväčších technologických spoločností na svete. V súčasnosti je jej technickým riaditeľom a výkonným predsedom.

miliardárov

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.comBuďte prvý