11 pokladov Slovenska, na ktoré sa rozhodne oplatí prísť pozrieť

V dnešnej uponáhľanej dobe si občas treba aj oddýchnuť. Netreba ísť ďaleko. Slovensko je nádherná krajina s množstvom atrakcií, o ktorých často ani nevieme, a to ich máme pomaly za rohom.Kam by ste sa mali ísť pozrieť aspoň raz? Vybrali sme 11 pokladov Slovenska, na ktoré sa rozhodne oplatí prísť pozrieť.

Východná – folklórne slávnosti

V obci Východná sa každoročne koná najstarší folklórny festival s medzinárodnou účasťou. Nájdete tam ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. Množstvo folklórnych súborov, spevákov či skupín, muzikantov i tanečníkov. Starajú sa tam, samozrejme, aj o bohatý program ako sú spevácke a tanečné workshopy či tvorivé dielne.

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku. Pôvodne bol drevený, neskôr ho budovali z kameňa.

Každoročne sa na zámku koná niekoľko podujatí. Obľúbené sú napríklad nočné prehliadky zámku s duchmi a strašidlami, pri ktorých vám lektor v dobovom kostýme robí výklad o histórií zámku.

Na svoje si prídu aj školopovinní, a to vďaka vzdelávacím programom pre materské a základné školy.

Levoča – oltár Panny Márie a sv. Jakuba Apoštola

Po máloktorom stredovekom rezbárovi sa zachovalo toľko pamiatok ako po Majstrovi Pavlovi z Levoče. Z jeho diel ide neskutočná energia a radia sa k najhodnotnejším stredovekým pamiatkám na Slovensku. Aj vďaka nemu patrí Levoča do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Čím je oltár Panny Márie a sv. Jakuba Apoštola unikátny? Je najvyšším gotickým oltárom na svete. Nachádza sa v Chráme sv. Jakuba a meria až 18 metrov a 62 centimetrov.

Samotné historické centrum Levoče obklopujú takmer kompletne zachované hradby, čím si Levoča udržuje charakter stredovekého mesta. Patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku.

Tip: Chcete tip na dobrý hotel v Levoči? Priamo v centre mesta sa nachádza Hotel U Leva, z ktorého si môžete užívať výhľad na krásne námestie.

Banská Štiavnica – kalvária

Banskoštiavnická kalvária je komplex sakrálnych stavieb pozostávajúcich z kostolov, kaplniek a súsošia Panny Márie.

Jej zmyslom je poukázať na udalosti Ježišovho umučenia na kríži, a to v podobe malieb, fresiek, sôch a portálov. 200 rokov žila kalvária náboženským životom, avšak po znárodnení postupne chátrala. Od roku 2007 sa pomaly obnovujú poškodené objekty a kalvária sa navracia do náboženského i kultúrneho života.

Spišský hrad

Spišský hrad je svojou rozlohou jedným z najväčších hradných komplexov nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Od roku 1993 je v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Najstaršou a najcennejšou časťou hradu je horný hrad. Zo samotného hradu vidno jeho nádhernú polohu i krásnu architektúru. Už len pre ten výhľad sa oplatí vynaložiť sily na výstup na hrad.

Oravský hrad

Oravský hrad je výraznou dominantou oravského regiónu.

Zaujímavosťou je, že na hrade sa nakrúcala prvá čiernobiela verzia filmu Dracula – upír Nosferatu z roku 1922. Nakrúcali sa tu aj filmy ako Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je jedným z najvzácnejších prírodných javov na Slovensku. Verejnosti je sprístupnená už od roku 1871. Zaujímavosťou je, že do roku 1946 sa v nej mohla verejnosť celoročne korčuľovať.

Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád je tým najväčším vodopádom na Slovensku. Jeho kaskády merajú až 80 metrov. Tvorí ho potok Nefcerka.

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso patrí medzi veľmi obľúbené turistické miesta. Okolie je stvorené na prechádzky a túry. V blízkosti sa nachádza astronomické a meteorologické observatórium s hvezdárňou. Dostanete sa tam lanovkou z Tatranskej Lomnice, prípadne značenými turistickými chodníkmi z Tatranskej Lomnice, Zamkovského chaty alebo Chaty pri Zelenom plese.

Terchová

Nad obcou Terchová postavili svojmu slávnemu rodákovi – Jurajovi Jánošíkovi – pamätník. Socha je vyhotovená z oceľového plecu a meria cez 7 metrov. Odhalili ju pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia.

Terchová je zároveň aj pútnickým mestom. Uskutočňuje sa tu Terchovská krížová cesta, pri ktorej môžete vidieť kríže zo skla a z kameňa vytvorené miestnym akademickým sochárom.

Slovenský orloj Stará Bystrica

Slovenský orloj v Starej Bystrici predstavuje najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Kostru orloja tvorí 80 drevených ramien. Vo výklenkoch je umiestnených 6 bronzových tvárí – knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, M. R. Štefánik a Andrej Hlinka.

Autor článku: Lesana Vaneková

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý